Skip to content

Levie hrobky Dadan

Levy vytesané do skál zdobia tieto dve hrobky postavené v pohorí Dadan.

Približná doba čítania: 3 minúty

Oblasť okolo Al-Ula je známa ikonickými hrobkami v Hegre (Mada’in Saleh). Postavili ich Nabatejci v prvom storočí. Archeologické vykopávky však odkryli pozostatky ešte staršej civilizácie kúsok južne od Hegry: Dadan (alebo Dedan), niekedy označovaný ako Lihyjan.

Hlavné mesto kráľovstva Dadan sa taktiež nazýva Dadan a prvýkrát sa spomína v knihe Ezechiel (27, 20) v hebrejskej Biblii, napísanej v 6. storočí pred n. l. Mesto sa opisuje ako bijúce srdce kráľovstva a obchodný partner mesta Tyre (v dnešnom Libanone) na kadidlovej ceste spájajúcej Levanta s Ománom a Jemenom, kde sa vyrábalo a stále vyrába najkvalitnejšie kadidlo.

Dadan, Saudská Arábia

Keďže sa Dadan nachádzal na hlavnej obchodnej ceste, bol nevyhnutne vystavený kontaktu s inými kultúrami. Archeológovia našli celé opevnené mesto pochované pod pieskom a vplyvy iných kultúr sú zjavné v ich sochách, výzdobe budov a hrobkách. Dadanské hrobky boli vykopané v Jabel Dadan, hore týčiacej sa vedľa opevneného mesta. Tieto hrobky sú zvyčajne menšie a jednoduchšie ako hrobky Nabatejcov. Dadanské hrobky obvykle pozostávajú zo štvorcových výklenkov vytesaných do skaly. Podľa ich náboženstva sa duše mŕtvych dostanú do neba rýchlejšie, ak sú pochované v horách, čo je viera, ktorú približne v rovnakom čase zdieľali aj Lýkijci v dnešnom Turecku.

Niektoré z týchto hrobov majú na podstavci vytesané meno zosnulého, ale väčšina z nich nemá žiadne rozoznávacie znaky. Výnimkou sú dve hrobky vo výške asi 50 metrov nad wadi, južne od mesta Dadan. Každú z týchto dvoch hrobiek zdobí vyobrazenie štylizovaného leva, ktorý je rovnako veľký ako vchod hrobky. Symbolické spojenie leva so silou a mocou naznačuje, že dvaja ľudia, ktorí tu boli pochovaní, museli byť bohatí a mocní, ale na skutočnosti, že len tieto dve hrobky nesú tento symbol – alebo vlastne vôbec nejaké symboly – je niečo zvláštne. Táto zvláštnosť viedla archeológov k domnienke, že v hre môžu byť aj iné faktory.

Dadan, Saudská Arábia

Záhadu pomohol rozlúštiť nápis na úpätí týchto hrobiek. Nápis naznačuje, že dvaja ľudia, ktorí sú tu pochovaní, sú Sabejci, ľudia z Jemenu. Tento detail naznačuje možnosť, že v Dadan žil malý kontingent sabejských obchodníkov a dvaja z nich mali v úmysle označiť svoju identitu výzdobou hrobov podľa svojich tradícií. Ak to bol ich zámer, podarilo sa im to, pretože aj po viac ako dvetisíc rokoch stále vystupujú z davu.

Saudská Arábia ponúka ďalšie miesta

Saudská Arábia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: السعودية
Hlavné mesto: Rijád
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 23. september 1932
Rozloha: 2149690 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: saudskoarabský rial
Kód meny: SAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.084 SAR
Medzinárodný kód krajiny: SAU
Internetová doména: .sa
Predvoľba telefónneho čísla: +966

Blízke miesta do +/- 300km