Skip to content

Doverský hrad

Hrad je kľúčom do Anglicka! Uchováva aj zopár ozajstných unikátov, ako maják z rímskeho obdobia či podzemné kasárne.

Približná doba čítania: 3 minúty

Opevnenie bolo na Bielych útesoch už od doby železnej a sieť podzemných tunelov a rímsky maják je len pár z jeho kurióznejších vojenských pozostatkov.

Dover je najbližšie mesto Anglicka k európskemu kontinentu, a preto je už dlhodobo hlavným prístavom krajiny. Rimania tu postavili dva majáky, pričom jeden z týchto “faraónov” stále stojí, aj keď je teraz súčasťou samotného hradu.

Keď v 11. storočí William Dobyvateľ zvíťazil v bitke pri Hastingse, zabezpečil pobrežie opevnením, a do stavby hradu Dover (popisovaný ako “kľúč od Anglicka”) integroval 24 metrov vysoký maják z prvého storočia nášho letopočtu. Aj keď hrad bol v 14. storočí prestavaný a rekonštruovaný, v pevnosti stále môžeš nájsť jeho starodávne pozostatky. Hrad Dover je známy ako hlavné vojenské centrum pre Anglicko, a stále je rovnako dôležitý pre jeden z mála dochovaných rímskych majákov.

Pod hradom je ďalšia zaujímavá oblasť: tunely. Viacúrovňový labyrint rozvrhnutý tak, aby pojal 2 000 vojakov počas napoleonských vojen. Dodnes sú to jediné podzemné kasárne v Anglicku. Napoleon nakoniec nikdy neprišiel a tunely ostali opustené. Tunely našli ešte využitie počas druhej svetovej vojny, keď boli zaradené ako strategický úkryt pre náletmi, ale aj ako nemocnica, či veliteľské centrum. Starý operačný sál je tu stále prístupný.

Tunely mali ešte nájsť využitie ako centrum pre nukleárne vojnové operácie v najvyššom utajení. Boli nainštalované komunikačné zariadenia, filtrácie vzduchu a systémy pre výrobu energie. Nakoniec to celé odpískali, keď zistili, že tunely nedokážu chrániť dostatočne pred radiáciou.

V rokoch 2007 až 2009 prešiel ešte raz interiér hradu obnovou a odvtedy svoje brány otvára ako múzeum pre návštevníkov.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.857 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km