Skip to content

Vrak lode Yicel

Úmyselne odstavená nákladná loď zostáva napoly zahrabaná v piesku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Dňa 8. decembra 2017 sa loď Yicel plavila na sever pozdĺž karibského pobrežia Kostariky, keď začala naberať vodu. Táto 42 metrov dlhá loď, postavená v roku 1961, smerovala do prístavu Limón, aby vyzdvihla náklad, ale poškodenie trupu zastavilo jej plavbu.

Voda začala vnikať cez trhliny a keď zlyhali čerpadlá, posádka nemohla vodu odčerpať. Namiesto toho, aby sa potopila na mori, kapitán prijal rozhodnutie prekročiť útes a zámerne plavidlo odstaviť a Yicel narazil na Playa Grande na okraji ospalej rybárskej dediny Manzanillo, 40 námorných míľ južne od plánovaného cieľa.

Panamský kapitán a kolumbijskí členovia posádky vyviazli bez zranení, ale dedina mala na pláži tikajúcu bombu. Hoci bolo plavidlo bez nákladu, podľa kostarického ministerstva životného prostredia malo stále 1 600 galónov nafty a plnú nádrž hydraulického oleja. Únik by mal katastrofálne následky nielen pre krehké morské prostredie a džungľu, ale aj pre komunitu, ktorá má príjmy z rybolovu a ekoturizmu.

Loď Yicel

Ministerstvo životného prostredia v spolupráci s majiteľmi nákladnej lode, ako aj s oddelením námorných prístavov skontrolovalo palivové potrubia, či v nich nie sú trhliny, a keď žiadne nenašlo, použilo systém čerpadiel a mechúrov na odčerpanie všetkého paliva. Napriek rozbúrenému moru sa plavidlo 11 dní po nabehnutí na plytčinu bezpečne vyčerpalo.

Kostarická vláda pôvodne plánovala odčerpať vodu z lode a odtlačiť do mora, aby ju bolo možné odtiahnuť do prístavu, ale tento plán sa nikdy neuskutočnil. Dnes loď zostáva na pláži. Čiastočne pochovaná v piesku je teraz umeleckým plátnom a cieľom turistov.

Loď Yicel

Kostarika ponúka ďalšie miesta

Kostarika - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Costa Rica
Hlavné mesto: San José
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 1. január 1938
Rozloha: 51100 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: kostarický colón
Kód meny: CRC
Kurz (za 1 € dostaneš): 560.076 CRC
Medzinárodný kód krajiny: CRI/CR
Internetová doména: .cr
Predvoľba telefónneho čísla: +506

Blízke miesta do +/- 300km