Skip to content

Wat Rong Khun

Biely budhistický chrám so zlatou toaletou.

Približná doba čítania: 4 minúty

Keď prejdete po úzkom bielom moste Wat Rong Khun, budete míňať stovky prosiacich rúk, ktoré akoby vyrastali zo zeme. Tieto znepokojujúce sochy symbolizujú túžbu a návštevníci musia prejsť cez toto more trpiacich duší, aby sa dostali do tohto jedinečného komplexu. Toto majstrovské dielo známe aj ako “Biely chrám” je dielom Chalermchaia Kositpipata, maliara známeho tým, že vo svojich dielach využíval budhistické obrazy.

Wat Rong Khun

Na rozdiel od tradičných thajských chrámov zdobených žiarivými farbami je Wat Rong Khun stroho biely. Podľa umelca biela predstavuje čistotu Budhu, zatiaľ čo trblietavé sklenené mozaiky, ktoré zdobia exteriér, znamenajú nebeské osvietenie a múdrosť. Každý centimeter tejto zložitej budovy nesie význam, ktorý má ľudí nabádať k zamysleniu sa nad budhistickým učením. Napríklad most predstavuje prekonanie svetských pokušení a nájdenie cesty k šťastiu.

Na druhom konci sa dostanete k “nebeskej bráne” a za ňou sa nachádza najdôležitejšia stavba každého wat (chrámu): ubosot. Ide o hlavnú modlitebnú miestnosť, kde na vás čakajú ešte prekvapivejšie stavebné prvky. Namiesto nástenných malieb zobrazujúcich výjavy z budhistických príbehov sú tu maľby démonov, ktoré sa striedajú so západnými ikonami ako Elvis, Neo z Matrixu a Superman, ako aj Hello Kitty. Je tu dokonca vyobrazenie dvojičiek bývalého Svetového obchodného centra s podobizňou Georgea W. Busha a Usámu bin Ládina. Umelec toto začlenenie vysvetlil tým, že: “Chceme, aby všetci vedeli, že náš svet ničia tí, ktorí túžia po vyrábaní zbraní, ktoré zabíjajú, a tým ničia životné prostredie, pretože ničoho nie je nikdy dosť.”

S bielym exteriérom je v divokom kontraste opulentná zlatá budova. V skutočnosti ide o verejné toalety – pripomienka k posadnutosti spoločnosti materiálnymi statkami a bohatstvom – neoceniteľná príležitosť minúť peniaze vo veľkom štýle. Okrem toho jediné farebné odtiene predstavujú odkazy na popkultúru v celom areáli – na stromoch visia hlavy Kapitána Ameriky a Terminátora. Návštevníci môžu pridať aj vlastnú výzdobu zakúpením medailónu, na ktorý napíšu vlastný odkaz a zavesia ho na jeden z ozdobných kovových stromov želaní, alebo môžu vhodiť mince do studne vo vnútri pavilónu.

Wat Rong Khun
Zlatá budova toalety

Keď tento neobyčajný chrám v roku 1997 otvoril svoje brány, mal veľa kritikov, ktorí neschvaľovali odklon od tamojšej tradície. Dnes je to mimoriadne obľúbený cieľ turistov aj miestnych obyvateľov a komplex stále nie je dokončený, Nakoniec tam bude celkom deväť budov, ale fasády sú také detailné a náročné, že výstavba má pokračovať až do roku 2070!

Chrám sa nachádza v blízkosti najsevernejšej provincie Chiang Rai a dostanete sa k nemu autobusom, tuk-tukom alebo autom. Pred cestou si overte otváracie hodiny a snažte sa tam prísť skôr, aby ste sa vyhli davom. Fotografovanie je v areáli povolené, ale žiadna fotografia nedokáže úplne zachytiť, ako ohromujúca je táto stavba v skutočnosti. S viac ako 33 000 chrámami v Thajsku, ktoré môžete preskúmať, je Wat Rong Khun skutočne jedinečný.

Wat Rong Khun

Thajsko ponúka ďalšie miesta

Thajsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Prathet Thai
Hlavné mesto: Bangkok
Úradné jazyky: thajčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 513120 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: baht = 100 satangov
Kód meny: THB
Kurz (za 1 € dostaneš): 39.171 THB
Medzinárodný kód krajiny: TH
Internetová doména: .th
Predvoľba telefónneho čísla: +66

Blízke miesta do +/- 300km