Skip to content

Pagody Kakku

Tento jedinečný chrámový komplex zostáva mimo typických turistických trás.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pagody Kakku ponúkakjú jedinečnú alternatívu k množstvu chrámov roztrúsených po celej juhovýchodnej Ázii. Návšteva tohto výnimočného miesta si vyžaduje čas a úsilie.

Pagodas Kakku, Myanmar

Hoci väčšina stúp Kakku bola postavená v 17. a 18. storočí, predpokladá sa, že najväčšia z nich bola postavená v 12. storočí počas vlády Alaungsithu, kráľa Baganu, ako súčasť rozširovania náboženských miest v celej jeho ríši. Odvtedy dva hlavné architektonické návrhy vytvorili výrazný les 2 478 pagod s ihlovými žrďami, ktoré sa rozprestierajú do tvaru Budhovho chodidla.

Od hlavnej stúpy, kde zatuchnutý vzduch prevoňajú chuchvalce všadeprítomného dymu kadidla, môžu návštevníci prechádzať malými kanálmi v radoch menších stúp, z ktorých každá je úchvatná svojím rafinovaným dizajnom a mnohé obsahujú štukové reliéfy v rozličných formách uctievania. Aj keď renovácia pokračuje, mnohé stúpy trpia rôznym stupňom zvetrania a poškodenia v dôsledku občasných zemetrasení, ktoré sužujú mnohé chrámové komplexy v Mjanmarsku.

Pagodas Kakku, Myanmar

Vzhľadom na odľahlosť a polohu v štáte Shan je návštevníkov málo, hoci úrady vytvorili zrkadlový bazén na fotografické zábery. Na rozdiel od iných známejších chrámov tu našťastie nie je potrebné čakať hodiny, aby ste získali záber ako z obálky časopisu.

Mjanmarsko ponúka ďalšie miesta

Mjanmarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Myan-ma pyij
Hlavné mesto: Nay Pyi Taw
Úradné jazyky: barmčina
Štátne zriadenie: vojenská diktatúra
Dátum vzniku: 4. január 1948
Rozloha: 676578 km²
Časové pásmo: UTC +6:30
Mena: kyat
Kód meny: MMK
Kurz (za 1 € dostaneš): 2253.714 MMK
Medzinárodný kód krajiny: MYA
Internetová doména: .mm
Predvoľba telefónneho čísla: +95

Blízke miesta do +/- 300km