Skip to content

Bambusové mosty v Luang Prabang

Tieto bambusové a lanové mosty prekonávajú rieku Nam Khan každý rok počas šiestich mesiacov. 

Približná doba čítania: 3 minúty

Luang Prabang bol zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO pre svoju zachovalú francúzsku koloniálnu architektúru, ale jeho skutočné čaro pramení z laoskej kultúry. Ulice sú plné mníchov v šafránových rúchach, miestnych remeselníkov, budhistických chrámov a stánkov s rybami a lepkavou ryžou. Návštevníci sa hrnú do starého mesta na populárne rozdávanie jedla Sai Bat – každodennú tradíciu neprerušenú už stovky rokov, ale tí, ktorí sa po obrade vydajú na túru, môžu kúsok odtiaľ objaviť novú tradíciu – sezónne bambusové mosty cez rieku Nam Khan.

Rieka Nam Khan sa vinie cez Luang Prabang predtým, ako sa spojí so širokým Mekongom, a počas obdobia dažďov obyvatelia a návštevníci používajú na prekonanie rozvodnenej rieky loďky alebo starý francúzsky most. Keď však príde obdobie sucha, objavia sa rýchlejšie a očarujúcejšie možnosti – dva úzke bambusové mosty. V roku 2006 ich po prvýkrát postavila miestna rodina a odvtedy sa v tejto praxi pokračuje každý november. Hoci sú mosty určené predovšetkým pre turistov, ich konštrukcia je veľmi tradičná. Každý most je celý vyrobený z bambusu a lana (okrem svetiel), a hoci môžu vyzerať (a pôsobiť) vratko, v skutočnosti sú celkom pevné. Spoliehajú sa na prirodzenú pevnosť bambusu a stavebné techniky, ktoré Laos využíva už celé generácie. Mosty sa klenú cez rieku Nam Kahn až do obdobia dažďov, keď sa do ďalšieho roka rozoberú.

Bambusové mosty, Laos

Väčší most, ktorý sa nachádza v malebnom oblúku rieky Nam Khan tesne pri jej vtoku do Mekongu, spája Luang Prabang s dvoma dedinami známymi svojimi remeselníkmi – tkáčskou dedinou Ban Xieng Lek a dedinou na výrobu papiera Ban Xiang Khong.

Menší most sa nachádza o niečo vyššie proti prúdu rieky a spája staré mesto s novšou časťou mesta, ako aj s reštauráciami a remeselnými obchodmi s výhľadom na rieku. Z tejto strany je pravdepodobne najlepší výhľad; návštevníci, ktorí sa pri západe slnka vydajú po moste k reštaurácii Dyen Sabai, majú krásny výhľad na prchavú bambusovú konštrukciu.

Laos ponúka ďalšie miesta

Laos - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Vientiane
Úradné jazyky: laoština
Štátne zriadenie: unitárny jednostranný štát
Dátum vzniku: 19. júl 1949
Rozloha: 236800 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: laoský kip
Kód meny: LAK
Kurz (za 1 € dostaneš): 23501.625 LAK
Medzinárodný kód krajiny: LA
Internetová doména: .la
Predvoľba telefónneho čísla: +856

Blízke miesta do +/- 300km