Skip to content

Zámok Lastovičie hniezdo

Štíhle veže týčiace sa do výšky a kompaktný, no elegantný vzhľad odkazujú na to, že vzorom pre "hniezdočko lásky" bol pravdepodobne bavorský kaštieľ Neuschwanstein.

Približná doba čítania: 2 minúty

Lastovičie hniezdo balansuje na skalnom útese na brehu Čierneho mora bolo postavené v roku 1912. Neogotická stavba sa týči do výšky 40 metrov nad hladinou vody a vysníval si ju rozprávkovo bohatý nemecký olejový magnát žijúci v Petrohrade. Mala byť prekvapením pre jeho milenku baletku a slúžiť ako hniezdočko lásky. Kaštieľ je imitáciou stredovekých rytierskych hradov, samozrejme, v oveľa menšom prevedení, v idylickej forme. K Lastovičiemu hniezdu na pobreží Jalty je možné sa dostať loďou i autom. V roku 1927 ho vážne poškodilo zemetrasenie, niektoré časti sa zrútili do mora. V 70. rokoch 20. storočia ho však zreštaurovali a dnes je opäť lákavou atrakciou pre turistov. Zdanie trošku klame, veď nejde o monumentálny hradný kaštieľ, iba o 20 metrov dlhú a 10 metrov širokú budovu.

Swallow's Nest

V interiéri Lastovičieho hniezda sa nachádza vestibul, hosťovská izba, dve spálne, respektíve schodisko vedúce do veže. Steny zdobia drevorezby, štukatúry a maľby. Už na konci 19. storočia stál na skale Aurora drevený domček, ktorý bol však pri výstavbe kaštieľa zbúraný. Pozemok dostal do daru zranený generál, ktorý prišiel na Krym, aby sa tu vyliečil. On postavil malý domček, miesto ktorého potom prevzalo Lastovičie hniezdo. Spomínaný olejový magnát ho však nevlastnil dlho, veď už v roku 1914 ho predal a v nádhernej budove následne dlhší čas prevádzkovali reštauráciu.

Swallow's Nest

Ukrajina ponúka ďalšie miesta

Ukrajina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Україна
Hlavné mesto: Kyjev
Úradné jazyky: ukrajinčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 24. augusta 1991
Rozloha: 603628 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: hrivna (=100 kopejok)
Kód meny: UAH
Kurz (za 1 € dostaneš): 41.961 UAH
Medzinárodný kód krajiny: UKR/UA
Internetová doména: .ua
Predvoľba telefónneho čísla: +380

Blízke miesta do +/- 300km