Skip to content

Adžyholský maják

Neďaleko Chersonu stojí na umelom ostrovčeku v ústi rieky Dneper jeden z najvyšších majákov sveta.

Približná doba čítania: 3 minúty

Asfaltová cesta končí pri dedinke Rybalče. Za ňou sa rozprestierajú piesky Kinburn Spit, odrezané od civilizácie, kde sa zlatisté duny striedajú s pobrežnými slanými močiarmi a ihličnatými lesmi. Túto stepnú krajinu údajne obývali Amazonky. Podľa Hérodota ich mohol poraziť iba Héraklés.

Na otvorenom mori, kilometer a pol od Rybalče, kde sa rieka Dneper vlieva do Čierneho mora, sa už viac ako storočie týči nad morom elegantná stavba. Jej prítomnosť je potrebná aj dnes. Plavba proti prúdu rieky do Chersonu, zahalená do nepreniknuteľnej jesennej hmly, je cestou cez labyrint riečnych ostrovov, rozvetvených piesočných lávok a zložitých kanálov, ktoré sú vyhĺbené do siete lievikovitých ústí.

Adžyhoľskyj majak

Je pravda, že za trochu peňazí, niekoľko plechoviek piva alebo pár litrov benzínu sa zvedavému cestovateľovi podarí presvedčiť miestneho rybára, aby ho vzal k majáku. Ak bude mať šťastie, prenikne do vnútra obrovskej červenej stavby, kovovo sa lesknúcej sústavy armatúr, a vystúpi po úzkom schodisku, akoby sa šplhal na krídlach obrovského hmyzu. V spodnej časti stavby sa nachádza malý prístrešok pre strážcu majáka. Hoci sa strážcovia majáka mohli dostať k majáku z pobrežia každý deň, v teplom období na lodi a v zime pešo po ľade, niekedy im náhle zmeny počasia znemožnili návrat na niekoľko týždňov. Nič tu nie je zbytočné.

Vladimír Šuchov rysoval s precíznosťou, s akou ukrajinské ženy vyšívali svoje šatky, chustky. Ak si všimneme, ako sú rovné čiary nakreslené na papieri usporiadané, bolo by logické myslieť si, že ak by z určitého smeru zafúkal ľahký vietor, celá konštrukcia by sa zrútila. Inžinierove ťahy však boli jemné a pevné zároveň. Koncom 19. storočia navrhol veže, strechy, pavilóny a budovy, ktoré sa nezrútili, hoci sa na ich stavbu použilo čo najmenšie množstvo materiálu. Dokázal vdýchnuť život jednoduchým konštrukciám z oceľového pletiva a premeniť ich na neobyčajné organické vzdušné stavby, ktoré nepodliehajú zubu času.

Adžyhoľskyj majak

Tieto hyperbolické architektonické projekty v sebe spájajú účelnosť, jednoduchosť a eleganciu a po revolúcii v roku 1917 vniesli do sovietskej architektúry ducha konštruktivizmu. Suchov je považovaný za jedného z najvýznamnejších ruských architektov a inžinierov v histórii.

Adžicholský maják bol postavený ako riedky prútený kôš so stovkami otvorov, cez ktoré sa preháňa vietor.

Adžyhoľskyj majak

Ukrajina ponúka ďalšie miesta

Ukrajina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Україна
Hlavné mesto: Kyjev
Úradné jazyky: ukrajinčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 24. augusta 1991
Rozloha: 603628 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: hrivna (=100 kopejok)
Kód meny: UAH
Kurz (za 1 € dostaneš): 43.585 UAH
Medzinárodný kód krajiny: UKR/UA
Internetová doména: .ua
Predvoľba telefónneho čísla: +380

Blízke miesta do +/- 300km