Skip to content

Ružové jazero na Kryme

Ružové jazero a unikátny prírodný skvost ruského Krymu sa vyznačuje nielen svojou exotickou farbou, ale i radou liečivých vlastností.

Približná doba čítania: 2 minúty

Sasyk-Sivash je najväčšie jazero na polostrove, ktoré sa nachádza v jeho najzápadnejšej časti. Od Čierneho mora ho oddeľuje úzky mys, pozdĺž ktorého vedie diaľnica Simferopol – Yevpatoria.

Ružové jazero

Tajomstvo farby slaného jazera spočíva v betakaroténe – pigmente obsiahnutom v soľných roztokoch, ako aj v rastlinách; jeho odtiene sa pohybujú od svetloružovej až po ohnivo červenú.

Vzácna ružová soľ Sasyk-Sivash je bohatá na minerály a má zdraviu prospešné účinky. Prvýkrát ju ťažili už starí Gréci, priemyselne sa začala ťažiť v 19. storočí. Podávala sa dokonca na jedálnom stole ruskej kráľovskej rodiny.

Ružové jazero

Pod soľnými kryštálmi sa nachádza čierne bahno, ktoré sa používa ako liečivé bahno. Mimochodom, s touto zvláštnosťou súvisí aj názov jazera – v krymsko-tatárskom jazyku sasyk znamená “smradľavý” a sivash “bahno”.

V lete hladina vody klesá tak výrazne, že jazero prakticky vysychá. Stále sa tu však dajú nájsť miesta na kúpanie a voda je tu veľmi teplá.

Ukrajina ponúka ďalšie miesta

Ukrajina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Україна
Hlavné mesto: Kyjev
Úradné jazyky: ukrajinčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 24. augusta 1991
Rozloha: 603628 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: hrivna (=100 kopejok)
Kód meny: UAH
Kurz (za 1 € dostaneš): 43.55 UAH
Medzinárodný kód krajiny: UKR/UA
Internetová doména: .ua
Predvoľba telefónneho čísla: +380

Blízke miesta do +/- 300km