Skip to content

Zaoceánsky parník Waverley

Toto plavidlo je posledným zaoceánskym parníkom na svete.

Približná doba čítania: 4 minúty

Kedysi boli parníky status quo v cestovaní po celom svete, v súčasnosti by ste ich len ťažko hľadali. Väčšina z nich zostáva v stave nečinnosti a tie, ktoré sú v prevádzke, sú obmedzené na daný okruh vodnej plochy, v ktorom sú prevádzkované. Nie je to však loď Waverley. Je to posledný zaoceánsky parník na svete.

Nie je však prvým PS Waverley, pôvodný Waverley, postavený v roku 1899, slúžil ako osobný parník na rieke Clyde. Slúžil počas oboch svetových vojen a práve počas historickej evakuácie z Dunkerque ho zasiahla bomba a potopil sa, pričom prišli o život stovky ľudí.

Druhý parník PS Waverley bol postavený a spustený na vodu v roku 1946. Pôvodne ho prevádzkovala spoločnosť North East Railway, potom prešiel pod British Transport Commission. Keď boli železnice v roku 1948 znárodnené, prešla do vlastníctva British Railway Board.

V priebehu 60. rokov 20. storočia sa počty parníkov znížili. V roku 1973 sa Waverley oficiálne stal posledným zaoceánským parníkom. Loď bola vyradená z prevádzky pre príliš vysoké náklady.

Na tomto mieste príbehu musíme predstaviť charitatívnu organizáciu tzv: Paddle Steamer Preservation Society. Táto charitatívna organizácia bola založená v roku 1959 a jej cieľom, ako už asi tušíte, bolo zachovanie lopatkových parníkov. Charitatívna organizácia už v roku 1967 získala parník Kingswear Castle a viedla rokovania, aby sa stala novým majiteľom parníka Waverley.

Rokovania boli ukončené a v roku 1974 bol Waverley za štedrú sumu 1 libry darovaný spoločnosti. Hoci si charitatívna organizácia nebola istá, či sa Waverley ešte niekedy bude plaviť, vyzvala na získanie finančných prostriedkov na obnovu lode. Po modernizácii a obnove začala spoločnosť Waverley Excursion prevádzkovať výlety na palube lode Waverley po rieke Clyde v jej historicky zachovalom stave. Okamžite sa ukázalo, že si ju návštevníci obľúbili.

Odvtedy sa loď Waverley osvedčila ako vyhľadávaná loď na letné výlety, hoci má základňu v Glasgowe na rieke Clyde, PS Waverley každoročne podniká výlety okolo Spojeného kráľovstva, tento jedinečný spôsob prevádzky umožnil lodi Waverley zostať po celý tento čas v prevádzke a pokračovať v každoročných výletoch okolo Spojeného kráľovstva.

Vo svojej novšej histórii prešla loď Waverley kompletnou generálnou opravou za 7 miliónov libier a stretla sa s ďalšími historickými parnými plavidlami, ako napríklad SS Shieldhall. V roku 2010 navštívila miesto vraku svojho bývalého menovca. Na mieste boli položené vence, vlajka bola spustená na pol žrde a jediným sólovým zatrúbením lodnej píšťaly bol vzdaný hold vraku, ktorý nesie jej meno.

Waverley má za sebou už dlhú históriu, ale ak bude aj naďalej dobre fungovať, bude ešte mnoho rokov premávať po Veľkej Británii.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.846 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km