Skip to content

Vodná železnica Big Chute

Železnica, ktorá ma len dve zástavky a obe sú veľmi zvláštne.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keď pôjdeš po ceste Upper Big Chute Road v Ontáriu narazíš na niečo nezvyčajné. Na mieste, ktoré vyzerá ako železničné priecestie, sa koľaje strácajú vo vode. Prejazd je stále v prevádzke, tak čo sa to deje?

Pôvodne sa tu plánovalo vybudovať plavebnú komoru na prepravu lodí z rieky Severn do Georgian Bay (a naopak). Bolo to však počas prvej svetovej vojny, takže nebolo dosť robotníkov na vybudovanie plnohodnotného a riadneho stavidla. Namiesto toho bola zriadená dočasná železnica. Začínala vo vode a lode parkovali na “železničnom vagóne”. Potom ich vagón prepravil dolu (alebo hore) po kopci k druhej vodnej nádrži. Plavebná komora sa nikdy nepostavila, pretože železnica sa považovala za výhodnejšiu. V roku 1923 sa na námornej železnici začal používať nový vozeň, do ktorého sa zmestili aj väčšie lode.

V 60. rokoch 20. storočia bola podobná námorná železnica v Swift Rapids zrušená a bolo vybudované stavidlo. Existovali plány urobiť to isté v Big Chute, ale biológovia v oblasti objavili mihuľu morskú a usúdili, že ak by mihuľa dokázala preplávať cez stavidlo z rieky do zálivu, malo by to ničivý vplyv na miestny rybársky priemysel. Vagón, ktorý sa v tom čase používal, však nebol schopný držať krok s počtom lodí, ktoré potrebovali využívať železnicu. A tak sa rozhodlo, že sa postaví oveľa väčší vagón.

Tento veľký vagón bol sprístupnený verejnosti v roku 1978 a používa sa dodnes. Môže prepravovať lode dlhé až 30 metrov. Na mieste sa nachádza chodník vedľa železnice, takže sa môžeš popri nej prejsť, keď preváža lode s ľuďmi.

Kanada ponúka ďalšie miesta

Kanada - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Canada
Hlavné mesto: Ottawa
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. júl 1867
Rozloha: 9984670 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: kanadský dolár
Kód meny: CAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.48 CAD
Medzinárodný kód krajiny: CAN/CA
Internetová doména: .ca
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km