Skip to content

Podnestersko

Podnestersko je taká unikátna neuznaná krajina v Európe, kde ešte "fičí" komunizmus.

Približná doba čítania: 3 minúty

Podnesterská moldavská republika (skrátene PMR) je odštiepenecká republika, ktorú neuznal nijaký medzinárodne uznaný štát. Oddelila sa od bývalej Moldavskej sovietskej socialistickej republiky po tom, čo po rozpade ZSSR a vyhlásení nezávislosti Moldavska v roku 1992 vypukla v krajine krátka, ale krvavá občianska vojna. Deliaca línia bola a stále je založená na etnickom pôvode a kultúre obyvateľstva.

Podnestersko

Kým zvyšok Moldavska je kultúrne a jazykovo bližší susednému Rumunsku a z politického hľadiska sa upiera na Západa, v PMR na východnom brehu rieky Dnester (preto Podnestersko) sa hovorí ruským jazykom a región sa orientuje na Východ. Práve ruské mierové jednotky zasiahli do konfliktu a od roku 1992 chránia hranicu medzi oboma stranami. Podnestersko sa tak stalo akousi kuriozitou: krajinou túžiacou po nezávislosti, ale z geopolitického hľadiska vlastne územím nikoho. Silne tým demonštruje svoju oddanosť Rusku a zachovalo si taký silný sovietsky charakter, že o ceste sem sa často hovorí ako o “návrate do ZSSR”.

Podnestersko

Cestovanie do takýchto medzinárodne neuznaných regiónov predstavuje vždy isté riziko. Nenachádzajú sa tu žiadne zahraničné ambasády, preto sa v prípade problémov človek nemá na koho spoľahnúť. Ak sa však správate slušne a neporušujete žiadne pravidlá, je to bezpečné. Niekoľko spoločnosti ponúka dokonca výlety do Podnesterska.

Podnestersko

Hlavnou atrakciou regiónu je jeho celková “sovietskosť”, ktorú najviac cítiť v hlavnom meste Tiraspol. Nájdete tu pamätníky zo sovietskej éry, veľké propagandistické plagáty velebiace “nezávislosť” Podnesterska a množstvo architektúry v typicky sovietskom štýle.

K najvýraznejším príkladom patria Dom Sovietov v stalinistickom štýle, ktorý zdobí busta Lenina s dravým pohľadom, a prezidentský palác a parlament s obrovskou Leninovou sochou z červeného mramoru a klasickým sovietskym pamätníkom v podobe tanku T-34 na podstavci.

Neďaleko Tiraspolu na západnom brehu rieky Dnester leží mesto Bender. Nachádza sa hneď pri hlavnom moste, ktorý je súčasťou dopravného spojenia medzi Tiraspolom a moldavským hlavným mestom Kišiňov. Práve v Benderi sa v roku 1992 odohrali tie najhoršie boje. Dodnes môžete na niektorých múroch vidieť stopy po guľkách. Je tu aj malé múzeum venované konfliktu.

Moldavsko ponúka ďalšie miesta

Moldavsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Moldova
Hlavné mesto: Kišiňov
Úradné jazyky: moldavčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 33846 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: moldavský leu
Kód meny: MDL
Kurz (za 1 € dostaneš): 18.837 MDL
Medzinárodný kód krajiny: MDL/MD
Internetová doména: .md
Predvoľba telefónneho čísla: +373

Blízke miesta do +/- 300km