Skip to content

Zlatá brána

Táto veľmi zdobená viktoriánska brána pôsobí v modernom priemyselnom meste Warrington úplne nezmyselne.

Približná doba čítania: 3 minúty

Warrington je relatívne priemerné, nevýrazné priemyselné mesto v severozápadnom Anglicku. Zatiaľ čo väčšina budov a pamiatok vo Warringtone je pomerne skromná, Zlatá brána pred radnicou vo Warringtone pôsobí v porovnaní s okolím ako nablýskaná anomália. Železná konštrukcia, ktorá je široká približne 16,5 metra a vysoká 7,6 metra, pozostáva zo štyroch stĺpov s bránou medzi strednými dvoma stĺpmi a zložitými zástenami spájajúcimi stredný a vonkajší stĺp. Každý stĺp je zakončený sochou Niké, zatiaľ čo oblúk s erbom Warringtonu sa tiahne ponad ústrednú bránu. Tieto brány však pôvodne neboli určené pre Warrington a príbeh o tom, ako sa Zlatá brána ocitla v meste, je pomerne komplikovaný.

The Golden Gates

Zlatú bránu pôvodne vyrobila spoločnosť Coalbrookdale v Ironbridge pre medzinárodnú výstavu v roku 1862. Táto výstava bola jednou z mnohých, ktoré sa konali v Londýne počas viktoriánskej éry; táto konkrétna výstava bola zameraná na priemysel, technológie a umenie. Spoločnosť Coalbrookdale Company bola v tom čase jednou z najznámejších železiarní v Spojenom kráľovstve a na demonštráciu svojho priemyselného majstrovstva na výstave vytvorila súbor zložitých železných brán. Spoločnosť mala v úmysle darovať brány kráľovnej Viktórii, ale tá túto ponuku odmietla. Údajne kráľovná za bránami uvidela sochu Olivera Cromwella a pri spomienke na to, ako sa správal k jej predkovi kráľovi Karolovi I., bola znechutená celkovou výstavou. V každom prípade sa brány po skončení výstavy vrátili do Ironbridge Gorge, kde zostali viac ako 30 rokov.

The Golden Gates

V roku 1893 Frederick Monks, ktorý bol priemyselníkom so sídlom vo Warringtone a zároveň členom mestskej rady, uvidel brány počas návštevy Ironbridge na služobnej ceste a rozhodol sa ich kúpiť a darovať mestu. Brány boli umiestnené pred radnicou mesta Warrington, kde vystriedali vyšší tehlový múr, ktorý bránil ľuďom vo výhľade na budovu, a 28. júna 1895 boli slávnostne odhalené. Pôvodne bol na bráne erb princa z Walesu, ale čoskoro ho nahradil erb Warringtonu.

Zlatá brána odvtedy stojí pred warringtonskou radnicou a dokonca vydržala dlhšie ako niekoľko ďalších blízkych viktoriánskych stavieb (vrátane dekoratívnej fontány), ktoré boli počas druhej svetovej vojny spracované na železo. Brána je v súčasnosti významným orientačným bodom v rámci mesta Warrington, ako aj hlavným zdrojom občianskej hrdosti.

The Golden Gates

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.844 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km