Skip to content

Baňa Malartic

Najväčšia povrchová baňa na zlato v Kanade.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kanadské mesto Malartic je neodmysliteľne spojené s banským odvetvím. Prvé geodetické prieskumy, ktoré odhalili prítomnosť ložísk zlata, sa datujú do roku 1923. Krátko nato, v roku 1929, bolo založené mesto Malartic. A v roku 1935 sa začala prvá podzemná ťažba.

Malartic Baňa

Kanadská spoločnosť Malartic Gold Mines Ltd. zabezpečila prvú infraštruktúru v dedine vo vlastníctve spoločnosti, ale po prvom príleve pracovníkov bolo toto riešenie nepraktické a začalo sa rozvíjať skutočné mesto. Do roku 1939 pôsobili v Malartic a jeho okolí ďalšie tri ťažobné spoločnosti. Do roku 1947 štyri banské spoločnosti spolu spracovali približne štyri tony rudy denne. Od tej doby sa osud Malartic menil a vyvíjal spolu s výkyvmi banského priemyslu.

Od roku 2021 je prevádzkovateľom bane spoločnosť Canadian Malartic Partnership. Zamestnáva 2 100 pracovníkov na plný úväzok, 800 pracovníkov Canadian Malartic Mine a 1 300 zmluvných partnerov. Pri prevádzke 24 hodín denne, 7 dní v týždni spoločnosť v roku 2020 spracovala 20 miliónov ton rudy, z ktorých sa vyťažilo celkovo 568 634 uncí zlata. Spracovanie rudy zahŕňa drvenie, mletie a lúhovacie okruhy. Následne sa používa aktívne uhlie na opätovné absorbovanie striebra a zlata rozpusteného v procese. Geológovia odhadujú, že ešte stále zostáva 4,43 milióna uncí zásob zlata.

Prostredníctvom Musée Minéralogique de l’Abitibi-Témiscamingue je možné zorganizovať návštevu bane Malartic a pozorovať, ako sa ruda spracováva, a vidieť najmodernejšiu banskú techniku v akcii. Návšteva ponúka aj možnosť zhodnotiť, čo znamená byť baníkom v 21. storočí. V múzeu sú vystavené exponáty venované nerastom z Malarticu i mimo neho a poskytuje historický prehľad banských projektov v regióne.

Kanada ponúka ďalšie miesta

Kanada - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Canada
Hlavné mesto: Ottawa
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. júl 1867
Rozloha: 9984670 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: kanadský dolár
Kód meny: CAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.491 CAD
Medzinárodný kód krajiny: CAN/CA
Internetová doména: .ca
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km