Skip to content

Palmový dom

Naobeduj sa uprostred exotických rastlín v tomto bývalom kráľovskom skleníku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vo Viedni môžu rastliny a ľudia sedieť vedľa seba a vychutnávať si slnečné svetlo, vysoké stropy a oslnivý výhľad na kráľovské záhrady. Palmenhaus, pôvodne skleník postavený pre rakúskych cisárov, dnes slúži ako kaviareň, bar a salónik, kde sa ľudia môžu najesť uprostred exotickej flóry.

Prvá verzia skleníka bola postavená v roku 1822 s výhľadom na rozľahlé záhrady paláca Hofburg. O takmer 80 rokov neskôr postavil rakúsky architekt Friedrich Ohmann extravagantnú oceľovo-sklenenú stavbu v secesnom štýle, ktorá stojí dodnes. Po niekoľkomiliónovej rekonštrukcii v roku 1998 sa budova teraz môže pochváliť viac ako 22 000 štvorcovými metrami nádhernej flóry a dokonca aj húfom motýľov. (Nájdeš ich hneď vedľa v Schmetterlingshaus, teda “Dom motýľov”).

Chceš stolovať pod holým nebom? Môžeš si sadnúť na Burggarten, rozľahlú terasu s výhľadom na bývalé cisárske záhrady. Nájdeš tu najrôznejšie dobroty na zahryznutie, od čerstvo upečeného pečiva cez jedlá z rýb až po dekadentné dezerty. Hoci sa obedové a večerné menu denne mení, v raňajkovom menu vždy nájdeš klasické viedenské raňajky s ručne vyrábanými rožkami, džemom a kvetinovým medom. Ale bez ohľadu na to, čo si objednáš, najlepšou časťou tvojho jedla bude pravdepodobne pastva pre oči na zeleni a skle vhodnom pre cisára alebo aspoň jeho rastliny.

Palmenhaus
Z knihy “Kew Gardens with the pleasure grounds and park: a handbook guide for visitors” vydanej v roku 1860

Ak sa chystáš navštíviť Palmenhaus na obed alebo večeru, zváž rezerváciu cez telefón alebo online. (Poznámka: Na Burggarten rezervácie neprijímajú.)

Rakúsko ponúka ďalšie miesta

Rakúsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Österreich
Hlavné mesto: Viedeň
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: spolková republika
Dátum vzniku: 1. január 1955
Rozloha: 83879 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: AUT/AT
Internetová doména: .at
Predvoľba telefónneho čísla: +43

Blízke miesta do +/- 300km