Skip to content

Rakúska národná knižnica

Prekrásna baroková knižnica habsburskej ríše, ktorá patrí medzi najkrajšie na svete. A je len pár kilometrov od Slovenska.

Približná doba čítania: 2 minúty

Österreichische Nationalbibliothek, ktorá sa nachádza v paláci Hofburg, je úchvatné barokové majstrovské dielo, ktoré bolo dokončené v roku 1726. Knižnica patrí medzi najkrajšie na svete.

Budova bola dvornou knižnicou Habsburgovcov a je jednou z hlavných svetových knižníc s mimoriadnou zbierkou zo 14. storočia. Aktuálna zbierka obsahuje okolo 2.5 milióna kníh.

Okrem hlavných sál môžu návštevníci navštíviť mnoho špeciálnych zbierok, ktoré zahŕňajú výtlačky, mapy, papyrusy, portréty, hudbu a divadelné scenáre. Samotná nádherná knižnica je tu však ústredným bodom. Medzi výstavné kúsky patria dva benátske barokové glóbusy – jeden pre Zem a jeden pre oblohu, každý s priemerom viac ako jeden meter.

Österreichische Nationalbibliothek

Nezabudni sledovať aj zamestnancov knižnice, ktorý prekĺzavajú skrytými chodbami schovanými za niektorými knižnicami.

TIP: Rakúska národná knižnica sprístupnila na svojom webe 75 000 historických pohľadníc z celého sveta zo svojej zbierky. Tie sú prehľadné zobrazené na mape svete. Nájdeš tu aj nejakých viac ako 100 historických pohľadníc zo Slovenska.

Rakúsko ponúka ďalšie miesta

Rakúsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Österreich
Hlavné mesto: Viedeň
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: spolková republika
Dátum vzniku: 1. január 1955
Rozloha: 83879 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: AUT/AT
Internetová doména: .at
Predvoľba telefónneho čísla: +43

Blízke miesta do +/- 300km