Skip to content

Akvadukt Skopje

Na počiatku tejto stavby je historická hádanka.

Približná doba čítania: 2 minúty

Toto je jediný staroveký akvadukt nájdený v Severnom Macedónsku. Je postavený z tehál a kamenia, meria viac ako 390 metrov a pozostáva z 55 oblúkov. To sú jediné fakty o tomto akvadukte, ktoré sú isté, okrem toho, že sa nachádza uprostred ničoho. Tento akvadukt mohli postaviť tri staroveké ríše, ale neexistujú dôkazy, ktoré by presvedčivejšie poukazovali na jednu z nich ako na ostatné.

Z chronologického hľadiska mohli akvadukt postaviť v 1. storočí n. l. Rimania, čo by zodpovedalo ich sklonu stavať akvadukty po celej svojej ríši. Mohol odvádzať vodu z prameňa Lavovec a privádzať ju do legionárskej osady s názvom Scupi, ktorá kedysi existovala v blízkosti akvaduktu.

Byzantínci sú druhým, mladším účastníkom súťaže. Ak by sa im pripísali zásluhy, akvadukt by bol postavený v 6. storočí n. l. a zásoboval by vodou mesto Justiniana Prima. Cisár Justinián I. mal v úmysle premeniť toto nové sídlo na metropolitné a administratívne centrum Byzantskej ríše na Balkáne.

Skopje Aqueduct

Napokon, akvadukt mohla v 16. storočí postaviť Osmanská ríša. Jeho hlavným účelom bolo zásobovanie početných hamamov, ktoré vznikli v tejto oblasti hneď, ako Osmani dobyli tieto územia.

Je celkom pozoruhodné, že žiadna z týchto teórií neprekonala ostatné, najmä ak vezmeme do úvahy obdobie, ktoré pokrývajú. Podľa toho sa vek tohto akvaduktu odhaduje na 500 až 1 000 rokov. K tomuto záhadnému kúsku histórie vedie úzka poľná cesta, ktorá je v dezolátnom stave.

Skopje Aqueduct

Severné Macedónsko ponúka ďalšie miesta

Severné Macedónsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Severna Makedonija
Hlavné mesto: Skopje
Úradné jazyky: macedónčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 8. septembra 1991
Rozloha: 25713 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: macedónsky denár
Kód meny: MKD
Kurz (za 1 € dostaneš): 61.538 MKD
Medzinárodný kód krajiny: MKD/MK
Internetová doména: .mk
Predvoľba telefónneho čísla: +389

Blízke miesta do +/- 300km