Skip to content

Observatórium Kokino

Toto 3800 rokov staré miesto obsahuje značky používané na sledovanie pohyby slnka a mesiaca pre vytvorenie lunárneho kalendára. Už vtedy vedeli kedy siať, orať, zbierať úrodu....

Približná doba čítania: 3 minúty

Veda o pozorovaní oblohy a meraní času na základe jej zmien je takmer taká stará ako samotná civilizácia. Mnoho ranných spoločností malo svoje vlastné kalendáre a archeológovia o tom naďalej nachádzajú dôkazy na rôznych miestach.

V roku 2001 sa našli ruiny osídlenia z doby bronzovej neďaleko severomacedónskou dedinou Kokino. V nadmorskej výške viac ako 1 000 metrov objavili vedci obrovské kamene do zarážajúcich vzorov. S ďalším štúdiom ich identifikovali ako kamenné značky používané na sledovanie slnka a mesiaca, čo z lokality urobilo starodávne megalitické observatórium staré takmer 3 800 rokov.

Observátorium Kokino, Macedónsko

V strede pozostatkov observatória sú umiestnené dve plošiny, ktoré sú od seba vzdialené približne 19 metrov. Dolnú plošinu tvoria štyri mohutné kamenné tróny otočené smerom na východ. Vyššiu plošinu tvoria značky vytesané do andezitovej horniny, ktoré označovali významné astronomické udalosti, ako letný a zimný slnovrat, ako aj jarnú a jesennú rovnodennosť.

Keď si sadli na tróny, najmä na druhý, bolo možné sledovať presný pohyb svetla v týchto dňoch. Najmocnejší člen komunity zvyčajne zaujal svoje miesto na tomto zvláštnom podstavci a pozoroval svetlo, ktoré svietilo cez vyrezávané značky. Na observatóriu sa konali rituály založené na týchto slnečných zmenách.

Observátorium Kokino, Macedónsko

Informácie o zmene ročných období signalizovali prostredníctvom veľkého ohňa viditeľného pre ľudí žijúcich v okolitých oblastiach. Signalizáciou ohňom hovorili ľuďom, kedy nastal čas začať s výsadbou, orbou alebo žatvou, čo im umožňovalo naplánovať si poľnohospodársky kalendár. Ich lunárne kalendáre sledovali 19-ročný cyklus, kde počas prvých 12 rokov mal každý rok 12 mesiacov – 6 letných a 6 zimných mesiacov. Zvyšných 7 rokov bolo rozdelených do 13 mesiacov.

Observatórium Kokino má dvojakú funkciu vedeckého a rituálneho miesta, čo je veľmi zaujímavé pre výskumníkov archeoastronómie, ktorí študujú rituály starovekých spoločností na oblohe prostredníctvom antropológie a modernej astronómie.

Severné Macedónsko ponúka ďalšie miesta

Severné Macedónsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Severna Makedonija
Hlavné mesto: Skopje
Úradné jazyky: macedónčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 8. septembra 1991
Rozloha: 25713 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: macedónsky denár
Kód meny: MKD
Kurz (za 1 € dostaneš): 61.565 MKD
Medzinárodný kód krajiny: MKD/MK
Internetová doména: .mk
Predvoľba telefónneho čísla: +389

Blízke miesta do +/- 300km