Skip to content

Kostol svätého Mikuláša – Mavrovo

V závislosti od zrážok v regióne môže byť tento kostol z časti zatopený.

Približná doba čítania: 2 minúty

Správne je povedať, že kostol svätého Mikuláša sa nachádza v Mavrove, ale môže to byť mätúce, pretože Mavrovo sa môže vzťahovať na dedinu, jazero, údolie a národný park. Našťastie sa kostol nachádza vo všetkých týchto celkoch. Obec Movrovo sa nachádza na brehu jazera Movrovo, pozdĺž údolia Mavrovo, ktoré je súčasťou národného parku Mavrovo.

Kostol svätého Mikuláša – Mavrovo

Dedina Mavrovo leží na svahoch pohoria Bistra s výhľadom na jazero Mavrovo, umelú vodnú plochu, ktorá vznikla v roku 1947 prehradením rieky Mavrovo. Po tom, ako voda naplnila nádrž, boli niektoré budovy zatopené. Iba jedna z týchto budov ešte stojí: Kostol svätého Mikuláša.

Kostol svätého Mikuláša – Mavrovo

Hoci je bez strechy, robustné kamenné múry Kostola svätého Mikuláša odolali skúške času. Uprostred ikonostasu za oltárnym stolom sa nachádza osamotený obraz svätého Mikuláša. Pred oltárom sú umiestnené dva podstavce na votívne sviečky a pár stĺpov sa opiera šikmo o steny.

Kostol svätého Mikuláša – Mavrovo

Podlaha má výrazné preliačiny a výtlky spôsobené rokmi záplav a pôsobením prírodných živlov. Vo vnútri kostola sa okrem niekoľkých náhodných stavebných nástrojov nenachádzajú žiadne iné predmety, o ktorých by sa dalo hovoriť.

Rada pre záujemcov: kostol nie je vždy zatopený. Závisí to od množstva zrážok. V podstate sa kostol od roku 2019 až dodnes drží nad hladinou vody. Aj keď to nie je také malebné, výhodou návštevy miesta, keď kostol nie je ponorený, je, že sa dá vstúpiť do priestorov.

Kostol svätého Mikuláša – Mavrovo

Opätovné vynorenie kostola svätého Mikuláša po zatopení považujú niektorí veriaci za znamenie, že Boh toto miesto chráni.

Severné Macedónsko ponúka ďalšie miesta

Kostol svätého Mikuláša – Mavrovo

Severné Macedónsko - Krátke info

Miestny názov: Severna Makedonija
Hlavné mesto: Skopje
Úradné jazyky: macedónčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 8. septembra 1991
Rozloha: 25713 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: macedónsky denár
Kód meny: MKD
Kurz (za 1 € dostaneš): 61.53 MKD
Medzinárodný kód krajiny: MKD/MK
Internetová doména: .mk
Predvoľba telefónneho čísla: +389

Blízke miesta do +/- 300km