Skip to content

Kuklica

Kamenné stĺpy a skamenená svadba v kopcoch Severného Macedónska.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na malej ploche s rozlohou len 74 hektárov stojí v pozore 120 masívnych kamenných stĺpov, ktoré tu stoja už 100 000 rokov. Alebo, v závislosti od vašej viery, odkedy miestna žena prekliala svoju svadobnú hostinu, keď si jej manžel vybral inú nevestu.

Podľa miestnych povestí sa muž rozhodoval medzi dvoma ženami. Keďže sa nevedel rozhodnúť, vymyslel si, že si obe vezme v ten istý deň a tej druhej to nepovie. Na jeho nešťastie sa počas dopoludnia prišla na svadbu pozrieť aj druhá žena, ktorá s hrôzou sledovala manželovu dvojnásobnú svadbu. V zúrivosti prekliala celú svadobnú hostinu a tá sa na mieste, kde stála, premenila na kameň a vytvorila Kuklicu.

Či už tejto legende veríte alebo nie, táto oblasť má podľa dobových opisov trochu mystickú auru a kamenné útvary, ktoré v skutočnosti vytvorili sopečné horniny a nerovnomerná erózia, dokážu už desaťročia priťahovať návštevníkov.

Dostať sa do Kuklice nie je jednoduché a cestu označuje len málo značiek. Najjednoduchší spôsob, ako nájsť pole stĺpov, je opýtať sa miestnych obyvateľov alebo si najať sprievodcu, ktorý vás dovedie k skamenenej svadobnej hostine.

Severné Macedónsko ponúka ďalšie miesta

Kuklica

Severné Macedónsko - Krátke info

Miestny názov: Severna Makedonija
Hlavné mesto: Skopje
Úradné jazyky: macedónčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 8. septembra 1991
Rozloha: 25713 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: macedónsky denár
Kód meny: MKD
Kurz (za 1 € dostaneš): 61.53 MKD
Medzinárodný kód krajiny: MKD/MK
Internetová doména: .mk
Predvoľba telefónneho čísla: +389

Blízke miesta do +/- 300km