Skip to content

Cisterna na vodu Hababah

Fascinujúca nádrž v srdci predislamskej jemenskej dediny.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hababah bol v predislamskom svete známy tým, že bol nepreniknuteľný. Z opevnenia sa dnes zachovalo len málo, ale domy a kľukaté uličky v tejto dedine si zachovali fascinujúce črty pripomínajúce blízkovýchodné rozprávky.

Hababah, Yemen

V srdci dediny sa nachádza nádherná cisterna na vodu. Keď je pokojná, odráža okolité kamenné domy ako tekuté zrkadlo. Pozorovať, ako sa obrazy budov s farebnými dverami a ozdobnými oknami vlnia vždy, keď zafúka jemný vánok, je fascinujúce.

Cisterny sú klasickým prvkom mnohých starých jemenských osád. Dedinčania vytesali veľké bazény zo skaly a používali ich na uskladnenie dažďovej vody. Tieto nádrže boli kľúčovým zdrojom vody v rámci vyprahnutej púšte a chránili krajinu pred záplavami počas lejakov.

Hababah, Yemen

Aj dnes sú cisterny rušnými miestami vo vidieckych dedinách. Ak navštíviš cisternu v Hababe, uvidíš miestnych obyvateľov, ako sa s vedrami v rukách objavujú na okraji vodnej hladiny, aby si vzácnu surovinu odniesli domov. Nebuď prekvapený, ak uvidíš aj niekoľko detí špliechajúcich sa v bazéne.

Jemen ponúka ďalšie miesta

Jemen - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: al-Jaman
Hlavné mesto: Saná
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: pluralitná republika
Dátum vzniku: 22. mája 1990
Rozloha: 527968 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: jemenský rial
Kód meny: YER
Kurz (za 1 € dostaneš): 268.784 YER
Medzinárodný kód krajiny: YEM
Internetová doména: .ye
Predvoľba telefónneho čísla: +967

Blízke miesta do +/- 300km