Skip to content

Shaharah

Jedna z najodľahlejších a najizolovanejších dedín na Arabskom polostrove.

Približná doba čítania: 2 minúty

Shaharah určite nie je jedinou opevnenou horskou dedinou v Jemene, ale rozhodne patrí medzi tie najpozoruhodnejšie. V nadmorskej výške 2600 m uprostred skalnatej horskej oblasti s priepasťami a roklinami je krajina tohto mesta plná dramatických scenérií. Jediný prístup do dediny vedie cez impozantný klenutý kamenný most, ktorý sa klenie cez jednu z horských roklín.

شهارة

Jeho odľahlá poloha a jediný vstupný bod spôsobili, že Shaharah je neuveriteľne neprístupný. Nádrže na vodu v dedine a na blízkych terasovitých poliach umožnili dedine vydržať aj dlhé obliehania. Po stáročia dedina úspešne odolávala nespočetným armádam a dobyvateľom. V skutočnosti izolovanú polohu dediny definitívne prelomilo až použitie letectva počas jemenskej občianskej vojny v 60. rokoch 20. storočia.

شهارة

Od 9. storočia si dedina udržiavala aj povesť významného miesta islamskej vzdelanosti a učenci v celom regióne v nej boli dobre známi.

Bohužiaľ, dedina sa nachádza v severnom Jemene, kde šiitské povstanie zmenilo región na de facto vojnovú zónu. Z tohto dôvodu sa v súčasnosti cudzincom návšteva tejto oblasti neodporúča. Zatiaľ čo samotná dedina sa považuje za bezpečnú, cesty vedúce do tohto regiónu nie sú.

شهارة

Jemen ponúka ďalšie miesta

Jemen - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: al-Jaman
Hlavné mesto: Saná
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: pluralitná republika
Dátum vzniku: 22. mája 1990
Rozloha: 527968 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: jemenský rial
Kód meny: YER
Kurz (za 1 € dostaneš): 268.962 YER
Medzinárodný kód krajiny: YEM
Internetová doména: .ye
Predvoľba telefónneho čísla: +967

Blízke miesta do +/- 300km