Skip to content

Ručne razený tunel Guoliang

Ručne vykopaný tunel priamo v hore poskytuje pohodlný prístup do malej dediny, ale cesta môže byť niekedy veľmi nebezpečná!

Približná doba čítania: 3 minúty

Čínsku dedinku Guoliang spája s okolitým svetom iba dlhý a nebezpečný tunel. Cestu, ktorá sa kvalitou vyrovná vynikajúcemu výkonu inžinierov, vytesali do úbočia monumentálnej skaly miestny obyvatelia a dnes je skutočným lákadlom pre turistov. Kedysi mali dedinčania možnosť dostať sa do susedných obcí iba schodmi vytesanými do kameňa, no v 70. rokoch minulého storočia sa – bez podpory štátu – pustili do odvážnych prác. Na tuneli pracovalo iba 13 ľudí a tento 1 200 metrov dlhý priechod vytvorili za 5 rokov. Po približne 5 metrov vysokej a 4 metre širokej ceste môžu, samozrejme, premávať aj autá a dokonca aj autobusy. Dedinčania používali počas prác jednoduché náradie, respektíve príležitostne výbušniny. S určitými odstupmi vytesali do skaly aj okná s výhľadom na údolie, aby tunel nebol úplne tmavý. Trasa však napriek všetkému nie je príliš bezpečná, hlavne v daždivom počasí sa stáva nevypočitateľnou.

Pohorie Taihang – kde leží aj Guoliang – sa považuje v Číne za posvätné miesto. Ohraničuje vnútroázijské územia krajiny a viaceré jeho štíty presahujú výšku 2 000 metrov. Východné časti sú strmšie, smerom na západ sú svahy miernejšie a sú členené hlbokými dolinami. Do nadmorskej výšky 1 2000 metrov sa môžeme stretnúť prevažne s dubovými lesmi, zatiaľ čo vyššie položené miesta zdobia topole, brezy a ihličnany. Pohorie Taihang dosahuje dĺžku 400 kilometrov. Guoliang tu však nie je jediným vysokohorským tunelom. Nachádza sa tu aj rýchloželeznica Sitai, po ktorej zdolávajú vlaky 190-kilometrovú vzdialenosť s rýchlosťou 250 km/h. Súčasťou dráhy je 28-kilometrov dlhý tunel Taihang, ktorý je aj napriek svojim gigantickým rozmerom iba treťou najdlhšou stavbou tohto druhu v Číne.

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.773 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86

Blízke miesta do +/- 300km