Skip to content

Tábor mladých pionierov

Marxistický letný tábor plný fantastických sôch leží zastrčený a zabudnutý v moskovských lesoch.

Približná doba čítania: 2 minúty

Tento bizarný detský tábor, opustený niekedy koncom 80. rokov minulého storočia, teraz stojí zabudnutý v lese severne od Moskvy. Pozoruhodná je najmä jeho ohromujúca výzdoba – nadrozmerné, groteskné sochy hlbokomorských tvorov, ktoré dominujú celému komplexu.

Tábor vybudovala organizácia Mladý pionier, čo bol program pre deti, ktorý založil Lenin na účely vzdelávania a šírenia marxistickej ideológie. V čase najväčšieho rozmachu hnutia bolo po celom ZSSR rozmiestnených až 40 000 takýchto táborov, ktoré sa starali o milióny mladých myslí.

Tábory boli často špecializované, aby prinášali kombináciu zábavy, hier a odbornej prípravy; existovali športové tábory, technicky zamerané tábory, geologické a prírodovedné tábory. V súčasnosti sa zachovalo len málo takýchto miest, väčšina z nich bola zbúraná po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991. Hoci je ťažké nájsť informácie o tomto konkrétnom tábore, zdá sa, že vodná tematika výzdoby naznačuje spojitosť s morskou biológiou a prírodovedou.

Okrem obrovskej chobotnice, morských koníkov, chobotníc a dvojposchodovej platesy sú aj ďalšie sochy zobrazujúce sovietske symboly a iné, fantastické tvory. Jedna z bizarnejších inštalácií predstavuje dieťa, ktoré sa ocitlo v zajatí akéhosi podmorského tvora. Na zarastenom centrálnom nádvorí, uprostred stád pasúcich sa oviec, sa nachádza pamätná busta samotného Lenina.

Tábor mladých pionierov

Tento tábor je vďaka svojej polohe pomerne ťažké nájsť, je zastrčený na neoznačenej ceste, ktorá sa tiahne stredom hustého lesa. Ak sa sem chystáte, považujte to za varovanie – miestna “ochranka” sa k turistom nestavia práve priateľsky.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 99.05 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7