Skip to content

Egerszalók: Maďarská kópia tureckých Pamukkale

"Naše turecké Pamukkale, sa nachádzajú v Santovke. Ale i Maďari majú svoje travertínové jazierka.

Približná doba čítania: 3 minúty

Menšiu kópiu travertínových jazierok Pamukkale máme na Slovensku v obci Santovka na Slovensku. Približne 150km smerom na juhovýchod sa vyskytuje ešte jedna kópia. Tú nájdete v maďarskom mestečku Egerszalók.

Termálny prameň vyvierajúci na vrchole kopca za storočia vytvoril veľkú vrstvu z vápenca. Takzvaný travertín, ktorí vzniká vyzrážaním zo sladkovodných minerálnych, prípadne termálnych prameňov, ktorý býva zložený z aragonitu. Vrstva je dobre viditeľná už z diaľky, pretože vyzerá ako práve napadaný sneh. Vzniknuté terasy vytvárajú úžasné tvary a v takýchto prírodných útvaroch ich okrem Maďarska a Turecka už nájdeš len v americkom národnom parku Yellowstone. Travetín samozrejme nájdeš aj inde na svete, ale skôr sa ťaží ako stavebný materiál.

V Egerszalók silný termálny prameň vyviera z hĺbky 410m pri teplote 63 – 68 °C. Preto nie je ani veľmi vhodné sa kúpať priamo v jazierkach. Okrem toho, že v jazierkach je príliš horúca voda, tak sú aj veľmi malé, že sa do nich nevmestíš. Unikátne blahodárne zloženie vody môžeš odskúšať v luxusných kúpeloch s wellness centrom. Voda blahodárne vraj pôsobí na pohybové ústrojenstvo, kožné problémy (ekzém, akné a psoriáza) a gynekologické problémy. Rovnako, ako v našej Santovke.

Akonáhle voda v deväťdesiatych rokoch dostala certifikát o liečivých účinkoch, rozhodli sa tu postaviť kúpele. Štvorhviezdičkový hotel s kúpeľnou časťou je dostupný každému a odvšadiaľ z vonkajších bazénov máš výhľad na skalu. Celodenná vstupenka do kúpeľov pre dospelú osobu vyjde na 5800 HUF (cca 16,- €), ale majú aj výhodné 3 hodinové vstupenky za 3400 HUF (cca 9.50,- €). Vďaka horúcim termálnym prameňom sú kúpele otvorené celoročne. V rámci areálu sa samozrejme dá aj ubytovať.

Maďarsko ponúka ďalšie miesta

Maďarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): 391.095 HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36