Skip to content

Atlantium

Štát, ktorý sám sebaprezentuje ako neteritoriálny, aj keď jeho základ leží v Austrálii. Vznikol v roku 1981.

Približná doba čítania: 3 minúty

Je to štát, ale nie v takej podobe, ako poznáte. Na zalesnenom predmestí Sydney vznikla samozvaná samosprávna jednotka, ktorej cieľom je zmeniť zažité definície štátneho územia. Autori tohto projektu vychádzajú z presvedčenia, že sa idea štátu ako geograficky jasne vymedzenej jednotky prežila a je potrebné ju nahradiť. V takzvanom Impériu Atlantium nehrajú teritoriálne nároky ako základ legitimity bežného štátu žiadnu rolu – globalizovaný svet ich podľa zakladateľov impéria nepotrebuje.

Štát podľa nich tvoria ľudia a ľudia sú neustále v pohybe, dnes ešte viac ako kedykoľvek v minulosti. Základom legitimity Atlantium sú teda jeho občania, nech sa nachádzajú kdekoľvek na svete. Suverenita impéria je daná slobodnou vôľou jeho obyvateľov. Ide teda o štát extrateritoriálny, nadnárodný a interkultúrny.

Vlajka Atlantium

Niekoľko mesiacov po vyhlásení o založení Atlantium v novembri 1981 zverejnili jeho pôvodní obyvatelia i jeho ústavu. Vytvorili nový kalendár, s počiatkom na konci poslednej doby ľadovej. Jedným z oficiálnych jazykov sa stala latinčina, pretože dnes nie je napojená na žiadnu krajinu ani kultúru. Zakladatelia predstavili i vlastné známky, mince a bankovky. Na nich je vyobrazený cisársky orol a súčasná hlava štátu, cisár George II. (pôvodne George Cruickshank zo Sydney).

Spočiatku nové impérium sídlilo v obyčajnom byte v Sydney, neskôr sa presťahovalo na oplotený statok na vidieku. Ten slúži ako globálna metropola Atlantium, dejisko slávnostných udalostí a duchovné centrum – teritórium štátu, ktorý teritórium nemá. Rovnako ako Rím sa rozkladá na siedmych pahorkoch. V okolitej zvlnenej krajine žije viac klokanov ako ľudí.

Empire of Atlantium

Na rozdiel od väčšiny iných krajín nevydáva Atlantium vlastné pasy. Miesto toho presadzuje neobmedzený pohyb všetkých ľudí a národov cez všetky hranice, teda pas nie je (čoby určitá forma obmedzenia pohybu) potrebný. Občania Atlantium sú vlastne skutoční svetoobčania.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +10:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.611 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61

Blízke miesta do +/- 300km