Skip to content

Atómové testy na súostroví Nová Zem

Vieš kde presne zhodili rusi svoju povestnú atómovú bombu Car? A kde možno dodnes prebiehajú jaderné test?

Približná doba čítania: 2 minúty

Arktické súostrovie Nová Zem je vďaka silnému vetru, horám pokrytým snehom a studeným letám neobývateľné, i keď prekrásne. V 70. rokoch 19. storočia bola malá populácia pôvodných Nencov presídlena z Ruska na Novú Zem, aby mohla ruská vláda súostrovie prehlásiť za svoje a brániť ho proti nórskym nájazdom. Nencovia prežívali vďaka lovu ľadových medveďov, sobov a tuleňov. Ich život na ostrovoch však nemal dlhé trvanie. V 50. rokoch 20. storočia boli prevezení späť na pevninu, keď sa vláda rozhodla s oblasťou naložiť inak. Stala sa z nej jadrová strelnica.

Odpaľovanie bômb tu začalo roku 1955. V roku 1961 sa Novej Zemi dostalo cti byť terčom výbuchu najväčšej jadernej zbrane, ktorú kedy ľudstvo vytvorilo. Bomba prezývaná Car vážila 27 000 kg, merala 8 x 2 metre a vytvorila výbuch o sile 50 Mt TNT, o je asi 3 000 krát viac ako explózia vyvolaná bombou zhodenou na Hirošimu. Tlaková vlna, ktorá po jej výbuchu vznikla, rozbíjala okná až 900 kilometrov ďaleko.

Miesto zhodenia bomby

Nová Zem slúžila ako sovietská jadrová strelnica 40 rokov a bolo na nej odpálených 224 bômb. Posledný nahlásený výbuch prebehol v roku 1990, avšak roku 1997 boli neďaleko zaznamenané otrasy, a mnohí sa tak domnievajú, že testy naďalej pokračujú v tajnosti.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 98.62 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7