Skip to content

Azbestová baňa

Z azbestovej bane Asbestos, ktorá kedysi prosperovala, zostalo už len málo.

Približná doba čítania: 2 minúty

Dôkazy poukazujú na to, že ľudia začali azbest používať už pred 4 500 rokmi, ale priemyselná výroba a široké využívanie tohto minerálu sa začalo až v polovici 19. storočia. Je ľahké pochopiť, prečo ľudí azbest priťahoval: je odolný voči teplu a ohňu, dá sa použiť ako elektroizolant a dá sa využiť na výrobu ohybných predmetov, ako sú napríklad plechy, ktoré sa vo veľkej miere používali na izoláciu v stavebníctve.

V kanadskej provincii Quebec sa nachádzajú veľké ložiská azbestu, z ktorých sa kedysi v posledných dvoch storočiach vo veľkom ťažilo. Nie je prekvapujúce, že ťažba azbestu sa neoddeliteľne spojila s identitou niektorých komunít, ktoré sa okolo baní vytvorili. Až tak, že sa jedno mesto dokonca rozhodlo premenovať sa podľa tohto minerálu a v roku 1899 sa oficiálne zrodilo mesto Asbestos.

Zhodou okolností bol rok 1899 aj rokom, v ktorom bola podaná prvá správa o zdravotných rizikách azbestu. Informácie o toxicite azbestu sa však rozšírili až v 70. rokoch 20. storočia a dopyt po tomto mineráli začal klesať. Bol to pomalý, ale trvalý pokles, ktorý nakoniec viedol k zatvoreniu poslednej azbestovej bane v Asbestos v roku 2012. Obyvatelia Azbestos sa v roku 2020 rozhodli zmeniť názov svojho mesta na Val-des-Sources (Údolie prameňov).

Asbestos, Canada

Dnes je baňa pod holým nebom naplnená vodou a je pre návštevníkov neprístupná, ale na priľahlom kopci bola vybudovaná vyhliadková plošina, z ktorej je na baňu výhľad z bezpečnej vzdialenosti.

Kanada ponúka ďalšie miesta

Azbestová baňa

Kanada - Krátke info

Miestny názov: Canada
Hlavné mesto: Ottawa
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. júl 1867
Rozloha: 9984670 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: kanadský dolár
Kód meny: CAD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR CAD
Medzinárodný kód krajiny: CAN/CA
Internetová doména: .ca
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km