Skip to content

Výstava ‘Snehová vločka’

Vnútri tohto starého mlyna sa nachádza zbierka obrazov, ktoré navždy zostanú zmrazené v čase.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na 15. narodeniny dostal Wilson Bentley darček, ktorý zmenil jeho náhľad na svet: mikroskop. Bentley vyrastal na rodinnej farme v Jerichu v štáte Vermont, kde počas roka napadne niekoľko desiatok metrov snehu. Práve tu sa Bentley zamiloval do umenia a vedy, ktoré sa skrývajú za snehovými vločkami.

Meteorológ samouk Bentley sa neskôr stal prvým človekom, ktorý v roku 1885 vytvoril vydarenú fotografiu snehovej vločky, známejšiu ako fotomikrofotografia. Ako prvý tiež vyhlásil, že neexistujú dve rovnaké snehové vločky.

Pôvodne Bentley kreslil a skicoval snehové vločky, ktoré pozoroval cez mikroskop, neskôr však objavil metódu, ktorá lepšie zobrazovala zložité detaily každej snehovej vločky, ktorú videl. V mrazivých teplotách Bentley zbieral snehové vločky na tabuľu a potom ich rýchlo prenášal na sklíčko mikroskopu pomocou kuracieho pierka alebo kúska slamy. Bentley tento náročný proces realizoval v mrazivom počasí každú zimu až do konca svojho života. Stal sa odborníkom na vedu o snehových vločkách, od ideálnej teploty na pozorovanie vzoriek až po vedecké poznatky o ich vzniku. Väčšina jeho zistení a úžasných záberov je teraz vystavená v expozícii Snehová vločka v Starom červenom mlyne.

Wilson Bentley, výstava

V interiéri tohto historického mlyna si návštevníci môžu pozrieť zbierku Bentleyho snímok snehových vločiek. Po stenách sú rozmiestnené niektoré z Bentleyho najpôsobivejších záberov, ktoré zamrzli v čase. Aj samotný mlyn má historickú hodnotu. Mlyn, ktorý bol v roku 1972 vyhlásený za národnú historickú pamiatku, je jedným z dvoch, ktoré zostali stáť pozdĺž rieky Browns.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.089 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km