Skip to content

Žulový lom Rock of Ages

Prezrite si najväčší žulový lom na svete s hlbokými jamami, kde si môžete pozrieť závod na výrobu náhrobných kameňov a zahrať si bowling na vonkajšej žulovej dráhe.

Približná doba čítania: 2 minúty

Návšteva žulového lomu spoločnosti Rock of Ages Corporation je v podstate obrovskou exkurziou. Samotný lom je najväčší žulový lom na svete s veľkými rozmermi a hoci má hĺbku viac ako 180 metrov, približne polovica sa nachádza pod zelenou vodou. Návštevníkov odvezie dodávka po hrboľatej ceste až na miesto, ktoré si možno pozrieť spoza brány.

Najväčší žulový lom na svete

Cesta k lomu vedie okolo mohutných háld a hromád žulových blokov; od roku 1885 pracovníci lomu jednoducho vyhadzovali kusy žuly s trhlinami alebo prasklinami v týchto častiach nazývaných “grout piles”, čo pochádza zo škótskeho slova pre odpad (v lome v jeho začiatkoch pracovalo veľa Škótov). Tieto hromady sa nachádzajú po celom meste.

Po prehliadke lomu môžu návštevníci absolvovať samostatnú prehliadku žulového závodu, ktorý je opäť gigantický. Obrovské bloky žuly sa tu premiestňujú, režú, leštia a opracovávajú na náhrobné kamene. Po pomaly sa pohybujúcich strojoch v kameňolome je v závode rušno a neuveriteľne veľa práce. Väčšina amerických žulových náhrobných kameňov pochádza práve odtiaľto. Rock of Ages je najväčším výrobcom pomníkov a hrobiek a od roku 1885 ťaží v lome slávnu žulu Barre Gray Granite.

Najväčší žulový lom na svete

Pred odchodom si návštevníci môžu zadarmo vziať na pamiatku žulu zo skládky žulového šrotu a zhodiť niekoľko bowlingových gúľ na vonkajšej žulovej dráhe. Rock of Ages experimentoval so žulovými bowlingovými dráhami v 50. rokoch 20. storočia, ale tento koncept sa nikdy neujal. Táto dráha bola v prvých rokoch prototypom a nedávno bola obnovená pre rodinnú zábavu.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.07 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km