Skip to content

Kyjevské krematórium

Táto budova zvláštneho tvaru je prekvapivým krematóriom zo sovietskej éry.

Približná doba čítania: 2 minúty

Spopolňovanie tiel bolo na Ukrajine v 60. rokoch 20. storočia kontroverznou témou po hrôzach holokaustu počas druhej svetovej vojny a najmä po nacistickom masakri v Babi Yar. O tejto téme sa práve začalo verejne diskutovať, keď bolo v Kyjeve postavené toto neomodernistické betónové krematórium zvláštneho tvaru.

Vzhľadom na citlivosť tejto témy architekti navrhli novú stavbu tak, aby sa vyhla akejkoľvek asociácii s procesom kremácie. Je vytvarovaná z bieleho betónu so zakrivenými líniami, ktoré majú byť upokojujúce a terapeutické pre všetkých účastníkov pohrebu a smútiacich, ktorí sa na mieste zhromaždia.

Kyiv Crematorium

Jedinečne tvarované krematórium stojí v “Parku pamäti” cintorína Baikov a hneď vedľa neho bol postavený obrovský múr pokrytý reliéfmi. Nazýva sa Múr spomienok, jeho výstavba trvala 10 rokov, a keď bol v roku 1982 konečne dokončený, úrady sa rozhodli reliéfy zakryť. Dnes existujú metódy na odstránenie betónu, ktorý bol pridaný na zakrytie obrazov, a teraz malá časť múru odhaľuje, čo sa skrýva pod ním.

Kyiv Crematorium

Ukrajina ponúka ďalšie miesta

Ukrajina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Україна
Hlavné mesto: Kyjev
Úradné jazyky: ukrajinčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 24. augusta 1991
Rozloha: 603628 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: hrivna (=100 kopejok)
Kód meny: UAH
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR UAH
Medzinárodný kód krajiny: UKR/UA
Internetová doména: .ua
Predvoľba telefónneho čísla: +380

Blízke miesta do +/- 300km