Skip to content

Freeport McDonald’s

Keď mesto nedovolilo tomuto gigantu rýchleho občerstvenia postaviť novú reštauráciu, umiestnili ju do domu z roku 1850.

Približná doba čítania: 2 minúty

Písal sa rok 1984. Spoločnosť McDonald’s chcela postaviť prevádzku v meste Freeport v štáte Maine. Bol tu však len jeden problém: obmedzenia týkajúce sa stavebného dizajnu vo Freeporte boli prísne a mesto chcelo, aby gigant rýchleho občerstvenia zachoval estetický vzhľad oblasti. Inými slovami: Žiadne zlaté oblúky. Riešenie McDonald’s? Prestavať existujúcu stavbu.

Vybrali si Goreov dom, ktorý postavil bohatý miestny obchodník William Gore okolo roku 1850. Mesto sa rozchádzalo v názoroch, či to reťazcu rýchleho občerstvenia povoliť, ale nakoniec im dali zelenú. Reštaurácia bola otvorená v decembri 1984. Reštaurácia si zachovala svoj štýl, ktorý Freeportská historická spoločnosť opisuje ako “zmes gréckej revivalovej a talianskej architektúry”. Človek by mohol vojsť a myslieť si, že ide len o miestnu nóbl krčmu, ako je tá na druhej strane ulice. V tejto reštaurácii sa však nepodávajú kvalitné steaky a pivo, ale Big Mac a Coca-Cola.

Nie je to síce jediná doslova McMansion v Spojených štátoch (ďalšia je v New Hyde Parku v štáte New York), ale napriek tomu je nezvyčajná.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.065 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km