Skip to content

Serviansky múr v McDonald’s

V interiéri tohto McDonald's si môžeš dať svoj Big Mac s hranolkami vedľa 2500 rokov starej rímskej steny.

Približná doba čítania: 2 minúty

McDonald’s je jedným z posledých miest, kde by si čakal, že uvidíš pozostatky starodávnej stavby, ale v Ríme to nie je až tak nemožné. V samom srdci mesta sú na rímskej stanici Termini dva McDonald’s, jeden na prízemí a druhý v suteréne. Ak sa zastavíš v McDonald’s pre svoju objednávku, nemôžeš si nevšimnúť neobvyklú ozdobu: ruiny starorímskeho múru.

Serviansky múr bol postavený okolo mesta rím počas 4. storočia pred naším letopočtom. Múr sa datuje pravdepodobne do čias vlády kráľa Servia Tulliusa, podľa ktorého získal aj meno. Múr stál po celé generácie ako prvá línia obrany proti Galom a Kartágincom. V ranom cisárskom veku sa múr stal nepotrebným, pretože rástla sila rímskej armády. Nakoniec ho nahradil Aureliansky múr postavený cisárom Aurelianom v roku 275.

Serviansky múr v McDonald's

Pozostatky servianského múru je možné nájsť na mnohých miestach v celom súčasnom Ríme, najvýznamnejšia a najväčšia časť sa nachádza priamo pred stanicou Termini. Počas výstavby podzemného nákupného centra stanica bola odkrytá menšia časť steny, ktorá tak bola integrovaná do jedálenského priestoru McDonald’s.

Teto časti steny nie sú tak zachované alebo pôsobivé ako napríklad Koloseum či Forum Romanum, ale stále je úžasné vidieť tento pozostatok zo staroveku vo vnútri moderného rýchleho občerstvenia.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km