Skip to content

Balúčistan

Nezávislosť tu vyhlásili deň po Indii a Pakistane, o rok neskôr bola zrušená. Druhý pokus sa uskutočnil potom, čo Balúčistan stratil status pakistanskej provincie

Približná doba čítania: 3 minúty

Helikoptéry zaútočili z východu, leteli nízko na zemou vo formácii. V jasných slnečných lúčoch skoro neboli vidieť. Vo vzduchu moderné stroje plne vyzbrojené raketami a guľometmi, na zemi Balúčovia z kmeňa Marri v stanoch z kozej kože – to nevyzeralo zrovna na spravodlivý súboj.

Vlajka Balúčistan

Do úrodného údolia Čamalang vtedy vyhnalo svoje ovce na pastvinu nejakých 15 tisíc balúčskych rodín. V Balúčistanu sa tak kvalitných pastvín veľmi nenájde, väčšina regiónu tvorí nevľúdna hornatá púšť, nad ktorou vietor naháňa oblaky prachu. Bolo leto 1974 a väčšina dospelých mužov už pred časom odišla do hôr, bojovať po boku partizánov. Ženy, deti a starci naopak zošli do nížin, aby unikli neustálemu bombardovaniu a ostreľovaniu.

Pakistanská armáda mala problém – buláčski povstalci sa stále nepodarilo zdolať. Práve preto velitelia nasadili do akcie bojové vrtuľníky Huey Cobra, aby partizánov vylákali z hôr a donútili ich chrániť svoje rodiny. Pohnuté rozprávanie o krutej šesťdňovej vojne s krvavým koncom, ktorá sa v sedemdesiatomštvrtom v údolí Čamalang odohrala, pozná dnes v Balúčistane každý.

Balúčistan

Hranice stanovené Britským impériom v devätnástom storočí rozdelili prevažne pastiersky Balúčistan na tri časti. Zhruba tretina pripadla Iránu, malá časť Afganistanu a zbytok tej časti Britskej Indie, z ktorej sa neskôr stal Pakistan. Lenže Balúčovia nechceli mať s Pakistanom nič spoločné. O nezávislosť prišli v roku 1948, len rok po jej získaní, a hneď potom vzniklo povstalecké hnutie, pravidelne potlačované, ale stále živé. Tie zmienené vrtuľníky Huey Cobra v lete 1974 prileteli z Iránu – tamojší šach dostal strach, že by sa povstanie mohlo rozšíriť na balúčsku komunitu za iránskou hranicou, a vyslal do akcie svoje letectvo.

Masaker v údolí Čamalang slúži dodnes ako memento a motivácia pre ďalšie a ďalšie generácie povstalcov proti nekončiacej ekonomickej i politickej diskriminácii Balúčov. Semená nenávisti vzklíčia zakaždým, keď je hnutie odporu potlačené.

Pakistan ponúka ďalšie miesta

Pakistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: پاکستان
Hlavné mesto: Islamabad
Úradné jazyky: urdčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. január 1933
Rozloha: 881913 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: pakistanská rupia
Kód meny: PKR
Kurz (za 1 € dostaneš): 298.223 PKR
Medzinárodný kód krajiny: PAK
Internetová doména: .pk
Predvoľba telefónneho čísla: +92