Skip to content

Kričiace tváre

V noci tadiaľto prechádzať, človek sa aj zľakne

Približná doba čítania: 2 minúty

Peter Camani prišiel so zaujímavým návrhom ako naložiť s ľudskými zostatkami. Na svojej internetovej stránke píše: “Prečo sa uspokojiť s odpočinkom v stiesnenom hrobe na predmestí, keď máš možnosť stať sa pôsobivou súčasťou krajiny?”

Spomenutá pôsobivá súčasť krajiny predstavuje zoskupenie päť a pol metrových vysokých kričiacich tvári postavených z betónu (a pokiaľ sa nápad ujme tak i z popola zomrelých).

Pole kriku je jedným z Camaniho dlhoročných umeleckých projektov vznikajúcich na bývale farme o rozlohe 1.2 km² neďaleko Burk`s Falls v Ontariu. Projekt započal v roku 1989, kedy si na farme bývalý učiteľ výtvarnej výchovy postavil dom. Tomu sa prezýva hrad Midlothian a zdobí ho veža v tvare kričiacej hlavy a socha draka namiesto komína, ktorému pri zakúrení v krbe stúpa z tlamy dym.

V roku 1995 začal Camani inštalovať umelecké diela i do okolia budovy. Dnes ich okolo hradu stojí stovka, vrátane 84 kričiacich tvári, obrovských rúk, stromov so strašidelnými tvárami a všetkých štyroch apokalyptických jazdcov.

Camani, ktorý nachádza inšpiráciu v druidoch, plánuje stavať ďalšie kričiace tváre tak dlho, ako len toho bude schopný. Hoci už dlho sníva o skupine sôch vytvorených z cementu a ľudského popola, na ktorých by bolo zapísané meno a životné údaje zomrelého, doposiaľ sa mu podarilo vytvoriť len jedinú.

Kanada ponúka ďalšie miesta

Kanada - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Canada
Hlavné mesto: Ottawa
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. júl 1867
Rozloha: 9984670 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: kanadský dolár
Kód meny: CAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.47 CAD
Medzinárodný kód krajiny: CAN/CA
Internetová doména: .ca
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km