Skip to content

Chacabuco

Toto opustené mesto plné dusičnanov sa premenilo na diktátorské väzenie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pri prejazde Čile si môžete všimnúť opustené budovy, ktoré lemujú ešte opustenejšie cesty. Sú to pozostatky nitrátových miest, osád, ktoré vznikli ako domov pre robotníkov pracujúcich v baniach.

Chacabuco bolo nitrátové mesto založené v roku 1924. Mohlo v ňom prebývať 5 000 robotníkov a jeho súčasťou boli objekty ako divadlo, knižnica, bazén a športové centrum.

Mesto však malo krátke trvanie. Veľká hospodárska kríza v Spojených štátoch, ako aj nemecký vynález syntetického dusičnanu, zabrzdili priemysel. Keď sa v 30. rokoch 20. storočia začali zatvárať bane v oblasti, robotníci začali mesto opúšťať. Potom sa z neho stala akási časová kapsula, pričom lupiči rozkrádali jeho materiály, až kým ho vláda v roku 1971 nevyhlásila za národnú pamiatku a nezačala ho chrániť.

Chacabuco

Vďaka štátnemu prevratu, ktorý v roku 1973 uskutočnil generál Augusto Pinochet, dostalo mesto čoskoro nový účel. Počas svojho režimu Pinochet premenil časť mesta na väznicu a mučiace tábory pre intelektuálov, ktorí sa postavili proti vláde. V tábore bolo počas dvojročného využívania umiestnených približne 1 800 väzňov, z ktorých mnohí tam zomreli.

Po zatvorení väznice bolo Chacabuco opäť opustené. Naďalej chátralo, až kým sa v roku 1990 neuskutočnilo niekoľko pokusov o jeho zachovanie. Bývalý väzeň tábora Roberto Saldívar sa rozhodol vrátiť sa tam a žiť v tábore sám, aby ho zachoval a chránil. Túto činnosť vykonával až do svojej smrti v roku 2006. Potom prevzal Saldívarovu prácu správcu Pedro Barreda. Od júla 2019 tam stále žije.

Čile ponúka ďalšie miesta

Čile - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Chile
Hlavné mesto: Santiago
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 12. február 1810
Rozloha: 756096 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: čilské peso
Kód meny: CLP
Kurz (za 1 € dostaneš): 992.112 CLP
Medzinárodný kód krajiny: CHL
Internetová doména: .cl
Predvoľba telefónneho čísla: +56