Skip to content

Múzeum väznice Garcia Moreno

V opustenej ekvádorskej väznici, v ktorej kedysi sedeli bývalí prezidenti a známi podvodníci, je dnes múzeum väzenského práva.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pri prehliadke opustenej väznice Garcia Moreno môžete stále vidieť veci bývalých väzňov: podivnú ponožku, starý časopis, obnosené oblečenie. Na stenách sú popri odkazoch určených na povzbudenie aj obrazy Ježiša Krista a Panny Márie. Jediné, čo chýba, sú ľudia.

Garcia Moreno, Ecuador

Neslávne známe 140-ročné väzenie, ktoré bolo po zatvorení v roku 2014 premenené na múzeum, sa odvtedy zmenilo len málo. Teraz ponúka návštevníkom pohľad na menej malebnú stránku Ekvádoru.

Od skorumpovaných politikov a utečencov až po podvodníka, ktorý sa kedysi vydával za syna kostarického prezidenta – špinavé cely boli domovom mnohých drám a svojráznych postáv. Počas dvojhodinovej prehliadky špinavých miestností zariadenia vás sprievodcovia múzea – mnohí z nich sú bývalí dozorcovia – prevedú najdôležitejšími udalosťami.

Garcia Moreno, Ecuador

Kedysi tu sedel generál Eloy Alfaro, bývalý prezident Ekvádoru a revolučný hrdina, ktorého vytiahli z cely a upálili v neďalekom parku. Alebo incident z roku 2003, keď 16 ľudí utieklo cez 25-metrový tunel. Sériový vrah Juan Fernando Hermosa, 15-ročný chlapec, ktorý zabil 22 ľudí, strávil istý čas v Garcia Moreno, rovnako ako Daniel Camargo Barbosa, známy kolumbijský vrah.

Zariadenie sa nachádza vo štvrti San Roque na juhu Quita, v oblasti, kde sex, drogy a kriminalita odrádzajú väčšinu turistov, hoci múzeum víta množstvo zvedavcov, ktorí prechádzajú jeho dverami. Garcia Moreno bolo v roku 2014 zatvorené z dôvodu nadmernej preplnenosti a jeho 2 000 väznených osôb bolo premiestnených do väzníc po celej krajine. Prehliadka sa končí fotografiami z jedného z nových zariadení v Latacunge. Usmievajú sa a učia sa šiť a používať počítače, čo je zvláštny obraz šťastného konca, ktorý by vám úrady chceli zanechať.

Garcia Moreno, Ecuador

Ekvádor ponúka ďalšie miesta

Ekvádor - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ecuador
Hlavné mesto: Quito
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 16. február 1840
Rozloha: 283561 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.07 USD
Medzinárodný kód krajiny: EC
Internetová doména: .ec
Predvoľba telefónneho čísla: +593