Skip to content

Bir Tawil

Nikto toto územie si nechce privlastniť, ale zas nikomu ho nechcú dať :)

Približná doba čítania: 2 minúty

Na hraniciach medzi Egyptom a Sudánom leží Bir Tawil, 2 072 km² rozľahlý pás, ktorý si obe krajiny odmietajú nárokovať. Spor o hranice, v ktorom sa krajiny snažia územie prihrať druhej strane, je skutočne neobvyklý. Obe však majú pre svoje počínanie dobrý dôvod.

Hranica medzi Egyptom a Sudánom majú dve verzie: celkom rovnú politickú hranicu zakreslenú v roku 1899 a o niečo pokrútenejšiu administratívnu hranicu z roku 1902.

Hranica z roku 1899 pripisuje Halaibský trojúholník, územie s veľkými zásobami zlata, Egyptu. Hranica z roku 1902 ho naopak pripisuje Sudánu. Pokiaľ si jedna z krajín bude nárokovať Bir Tawil, príde o mnoho cennejší Halaibský trojuholník. Situácia tak uviazla na mŕtvom bode.

Bir Tawil

Bir Tawil je jedným z málo území označovaných ako terra nullius, tada územie, na ktoré si žiadny štát neuplatňuje nárok. V minulosti však prebehlo niekoľko pokusov o suverenitu. V roku 2014 priletel Američan Jeremiah Heaton do Egypta a vydal sa na 14 hodinovú jazdu do Bir Tawil s cieľom založiť na území vlastný štát, aby tak mohol splniť prianie svojej sedemročnej dcérky stať sa princeznou.

Heatonovi, ktorého anglická i americká tlač kritizuje za snahu o navrátenie kolonializmu do Afriky, sa však doposiaľ nepodarilo získať pre “Kráľovstvo severného Sudánu” medzinárodné uznanie.

Afrika ponúka ďalšie miesta

, vlajka

Blízke miesta do +/- 300km