Skip to content

Jebel Barkal

V tieni tejto posvätnej hory stoja rozpadajúce sa pyramídy a ruiny chrámov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Zvetrané pyramídy sa vypínajú uprostred rozľahlých plôch zlatého púštneho piesku. Stoja v tieni Jebel Barkal, malého vrchu, ktorý bol pred tisíckami rokov považovaný za posvätný.

Egypťania a neskôr Kušiti premenili 98 metrov vysoký pieskovcový monolit na pokladnicu architektonických pokladov. Približne tucet pyramíd je roztrúsených po úpätí hory, rovnako ako ruiny chrámov, sôch a hieroglyfov. Jeden z chrámov bol zasvätený bohu Amonovi, o ktorom sa verilo, že žije na vrchole masívu.

Jebel Barkal, Sudan

Egyptský faraón Thutmose III. prvýkrát rozšíril svoju ríšu o Jebel Barkal okolo roku 1450 pred n. l. Neskorší faraóni a vládcovia Kúšu dohliadali na výstavbu mnohých pyramíd, ktoré dodnes stoja v okolí tejto pamiatky. Kušiti obnovili zanedbané chrámy a pokračovali v budovaní ďalších stavieb okolo úpätia masívu.

Za mnoho storočí, odkedy Kušiti vládli krajine, však majestátne pyramídy schátrali. Chrámy sú už len fragmentárnymi ruinami, čiastočne pochovanými pod pieskom.

Jebel Barkal, Sudan

Stavby v Jebel Barkal patria k mnohým pyramídam, ktoré sú v sudánskej krajine roztrúsené, keďže krajina má viac ako dvojnásobok pyramíd ako Egypt. Mnohé z týchto lokalít sú však ďaleko od bežných turistických trás, čo znamená, že tí, ktorí sa vyberú do Sudánu, budú mať tieto pamiatky pravdepodobne len pre seba.

Sudán ponúka ďalšie miesta

Jebel Barkal

Sudán - Krátke info

Miestny názov: as-Súdán
Hlavné mesto: Chartúm
Úradné jazyky: arabčina, angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 1. január 1956
Rozloha: 1886086 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: sudánska libra
Kód meny: SDG
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR SDG
Medzinárodný kód krajiny: SDN/SD
Internetová doména: .sd
Predvoľba telefónneho čísla: +249

Blízke miesta do +/- 300km