Skip to content

Chrám Abú Simbul

Ozymandiasov chrám na meranie času.

Približná doba čítania: 2 minúty

Veľký chrám v Abú Simbel bol dokončený v roku 1244 pred Kristom. Je to jedna z vrcholných pamiatok Ramzesa Veľkého, faraóna, ktorý sa stal predlohou pre báseň Percyho Shelleyho „Ozymandias“: „Volám sa Ozymandias, kráľ kráľov: / Pozrite sa na moje diela, vy mocní, a zúfajte!“

V Abú Simbul sa na púšť pozerajú štyri obrovské sochy Ramesseho, každá vysoká 20 metrov. Najväčšie tajomstvo chrámu sa však skrýva v jeho srdci.

Bol postavený pozdĺž osi slnka, aby dvakrát do roka zaplavilo jeho najhlbšiu svätyňu svetlo. Chrám bol v 60. rokoch 20. storočia premiestnený za účelom výstavby Asuánskej vysokej priehrady, ale jeho podivuhodná architektúra je dodnes zachovaná. Každý rok 22. februára a 22. októbra môžete stále vidieť, ako slnečné svetlo preniká do najhlbšej miestnosti Ramzesovho chrámu, ktorý meria čas, tak ako pred viac ako tritisíc rokmi. Slnko tam osvetľuje tri zo štyroch sôch, ktoré tam stoja: Ra, Amona a samotného Ramzesa. Len štvrtá socha, Ptaha, tajomného boha stvoriteľa, zostáva v tieni.

Dohovor o svetovom dedičstve UNESCO bol v skutočnosti vytvorený na ochranu Abú Simbul. Po vybudovaní Násirovej priehrady bol chrám nakrátko zatopený pod vodou. S veľkým úsilím bol vyzdvihnutý a znovu postavený, kúsok po kúsku, vrátane veľkej hory, do ktorej bol vytesaný.

Chrám Abú Simbul
Chrám Abú Simbul z roku 1820 pri rieke Níl

Egypt ponúka ďalšie miesta

Chrám Abú Simbul

Egypt - Krátke info

Miestny názov: مصر‎
Hlavné mesto: Káhira, Egypt
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 28. február 1922
Rozloha: 1010408 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: egyptská libra
Kód meny: EGP
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR EGP
Medzinárodný kód krajiny: EGY/EG
Internetová doména: .eg
Predvoľba telefónneho čísla: +20

Blízke miesta do +/- 300km