Skip to content

Borobudur

Kedysi opustený indonézsky budhistický chrám Borobudur je dnes hlavným pútnickým miestom

Približná doba čítania: 4 minúty

V srdci Jávy, najrušnejšieho zo 17 500 indonézskych ostrovov, sa pod porastom džungle nachádza jeden z najväčších archeologických zázrakov sveta. Je to komplex zakorenený v tajomstve, vede a spiritualite, ktorý vybudovala civilizácia, ktorá verila vo vytváranie pamiatok hodných tých najvznešenejších ideálov. Prejdite sa hore terasovitým pohorím a nechajte sa zaplaviť zložitými rezbami, ktoré zobrazujú ľudskú námahu, život Budhu a boj o dosiahnutie osvietenia.

Borobudur

Toto je Borobudur, obrovský chrám postavený z 55 metrov kubických vulkanického kameňa, na základní s rozlohou 123 metrov štvorcových. Je to majstrovské dielo starovekého dizajnu, ktoré sa nachádza uprostred kulís údolia Kedu v centrálnej časti Jávy, neďaleko hory Tidar, kde bohovia údajne zasunuli klinec, aby zabránili odplávaniu ostrova. Údolie, prezývané “Záhrada Jávy” pre svoju bohatú úrodnosť, lemujú dve sopky na východe a dve na západe – týčia sa do výšky viac ako 3 000 metrov a chrlia dym.

Kolosálny Borobudur, postavený dynastiou Shailendra v 8. a 9. storočí, je rozdelený na tri úrovne: stupňovitú pyramídu s piatimi sústrednými štvorcovými terasami a tri sústredné kruhy, zakončené stupou. Chrám bol znovuobjavený v roku 1815 po tom, čo bol celé stáročia opustený a pochovaný pod sopečným popolom. Spolu s chrámami v Pawone a Mendute tvorí rovnú líniu.

Najväčší budhistický chrám na svete bol postavený na úpätí kopca zarovnaného do plošiny, ktorá sa týči 15 metrov nad okolitou nížinou. Borobudur je od základne až po stúpu zdobený jedným z najväčších budhistických reliéfov na svete, ktorých je spolu 2 672. Na iných miestach komplexu je roztrúsených 504 sôch, pričom v 72 malých stúpách sa nachádza po jednej.

Celkovo štruktúra Borobuduru predstavuje budhistický pohľad na vesmír podľa mahajány; verí sa, že je rozdelený do troch sfér: jedna, v ktorej sme spútaní svojimi túžbami, druhá, v ktorej lipneme na mene a forme, a posledná, v ktorej sa nedržíme ani jedného.

Na prvej úrovni sa nachádza 160 reliéfov zobrazujúcich Kamadhatu, svet hriechov túžby, ako je zabíjanie, mučenie a krádež. Druhá úroveň, oblasť Rupadhatu, sa môže pochváliť 328 Budhami spolu s 2,5 kilometrami sanskritských rukopisov a 1 212 dekoratívnymi panelmi. A napokon stúpa predstavuje Arupadhatu – najvyššiu úroveň – jej zjednodušený dizajn evokuje čistotu formy alebo beztvárnosť. V podstate predstavuje cestu k nirváne, pričom stupňovitá pyramída zároveň odráža starobylý indonézsky symbol uctievania predkov.

Vulkanický stavebný materiál na stavbu chrámu bol zozbieraný z riek, narezaný do potrebného tvaru, privezený na miesto a, čo je neuveriteľné, položený bez akéhokoľvek spojovacieho materiálu. Namiesto toho boli kamene pospájané pomocou holubičích drážok v horizontálnych spojoch a zárezov vo vertikálnych spojoch – čím chrám získal pružnosť. Možno práve tento dynamický spôsob výstavby pomohol chrámu prežiť nápor zemetrasení, chátranie a dokonca aj bombardovanie.

Napriek svojej pohnutej minulosti povstal Borobudur z popola; dnes je pútnickým miestom nielen pre budhistov mahájány, ale aj pre zvedavcov zo všetkých kútov sveta.

Borobudur

Indonézia ponúka ďalšie miesta

Indonézia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Indonesia
Hlavné mesto: Jakarta
Úradné jazyky: indonézština, angličtina, holandčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. august 1945
Rozloha: 1904569 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: indonézska rupia
Kód meny: IDR
Kurz (za 1 € dostaneš): 17619.441 IDR
Medzinárodný kód krajiny: IDN/ID
Internetová doména: .id
Predvoľba telefónneho čísla: +62

Blízke miesta do +/- 300km