Skip to content

Stúpa Dhamekh

Obrovská starobylá stúpa označuje miesto, kde Siddártha Gautama predniesol svoje zásadné budhistické učenie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Krátko po dosiahnutí osvietenia predniesol Siddártha Gautama pred päťčlenným publikom strhujúcu reč o kolese zákona, čím odštartoval náboženské vyznanie, ktoré sa dnes môže pochváliť 500 miliónmi nasledovníkov. Na pamiatku základnej iskričky celého budhistického učenia už tisícročia stojí táto 43 metrov vysoká stúpa.

Stúpu Dhamekh po prvýkrát postavil v roku 249 pred n. l. Ashoka Veľký (304 – 232 pred n. l.), indický cisár z dynastie Mauryovcov, ktorý počas svojej desaťročia trvajúcej vlády ovládol takmer celý indický subkontinent. Aby podporil šírenie vtedy rodiaceho sa budhizmu, nariadil výstavbu desiatok náboženských monumentov po celej Indii. Súčasná podoba stúpy je jej náhradou, ktorá bola postavená v roku 500.

Dhamekh Stupa

Aj keď sa mnohé z histórie stúpy stratilo v čase, v 30. rokoch 19. storočia britský archeológ údajne objavil kamennú tabuľu vloženú do stúpy, ktorej nápisy hovorili o význame tohto miesta. Exteriér stúpy je lemovaný zložitými rezbami rastlinných, geometrických, zvieracích a ľudských figúr, ktoré svedčia o období Guptovcov (4. – 6. storočie), čo naznačuje, že práce na stúpe prebiehali aj v tomto období.

Dhamekh Stupa

Dnes stúpu Dhamekh navštevujú stúpenci, aby ju obišli a uctili si Budhu.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.647 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91