Skip to content

Ostrov Gaiola

Tento čarovne vyzerajúci ostrov je známy nešťastiami, ktoré postihli jeho rôznych majiteľov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Južne od pobrežia Posillipo, jednej z najznámejších neapolských štvrtí, sa z dvojice malých ostrovov vykľuje len jeden, pričom dve obrovské skaly sú spojené úzkym kamenným oblúkom. Pri pohľade z mora je to úžasne zvláštny pohľad, a predsa tento bizarný most nie je jedinou nezvyčajnou vecou na ostrove Gaiola.

Gaiola Island, Italy

Prekliata sláva tohto opusteného ostrova sa začína na začiatku 19. storočia, keď ho obýval samotár známy ako “Čarodejník”. Neskôr, v roku 1871, ostrov kúpil Luigi Negri, majiteľ významnej rybárskej spoločnosti. V tomto období bola na ostrove postavená vila, ale Negri musel svoj majetok predať, keď jeho spoločnosť skrachovala.

Gaiola Island, Italy

V priebehu 20. storočia vilu a celý ostrov vlastnilo mnoho rôznych ľudí, ktorých postihli rôzne nešťastia, čo ostrovu prinieslo neslávnu povesť. V 20. rokoch 20. storočia bol zabitý švajčiarsky majiteľ ostrova Hans Braun, ktorého našli mŕtveho zabaleného v koberci, a jeho manželka zahynula pri plávaní na mori, keď sa utopila. Nasledujúci majiteľ Otto Grunback zomrel na infarkt počas návštevy vily. Ďalší majiteľ, spisovateľ a farmaceutický priemyselník Maurice-Yves Sandoz, bol zatvorený v blázinci vo Švajčiarsku a v roku 1958 tam spáchal samovraždu.

Gaiola Island, Italy

Ostrov Gaiola potom vlastnil barón Karl Paul Langheim, nemecký priemyselník, ktorého spoločnosť tiež skrachovala. Ostrov predal Giannimu Agnellimu, majiteľovi Fiatu (najvýznamnejšieho výrobcu automobilov v Taliansku), ktorého postihlo mnoho tragických úmrtí v rodine. Ďalším majiteľom ostrova Gaiola bol americký priemyselník Jean Paul Getty. Aj on mal svoj podiel na nešťastí: samovražda najstaršieho syna, smrť najmladšieho syna a únos vnuka organizovanou zločineckou skupinou.

Gaiola Island, Italy

Posledným majiteľom bol Gianpasquale Grappone, ktorý skončil vo väzení a jeho manželka zahynula pri autonehode. V roku 1978 sa ostrov Gaiola stal majetkom vlády spolu s neďalekou morskou rezerváciou, Podmorským parkom Gaiola (Parco Sommerso di Gaiola). Ostrov je už 40 rokov neobývaný, ale kliatba zrejme neustala; v roku 2009 boli majitelia vily oproti ostrovu zavraždení.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km