Skip to content

Rodisko Pizza Margherita

Jedna legenda vraví že, Pizza Margherita, vznikla v jednej pizzerii v Neapole. Aj keď to asi nebude pravda, určite tu podávajú veľmi dobrú pizzu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pizza Margherita sa považuje za klasickú neapolskú pizzu. Aj keď sa z nej stalo známe jedlo po celom svete, niektorí tvrdia, že jej príbeh sa začal v úzkej uličke v Neapole.

Podľa populárnej legendy pizzu Margherita vymyslel v roku 1889 šéfkuchár Pizzerie Brandi Raffaele Esposito. Pizza bola údajne vyrobená na počesť zjednotenia Talianska, pričom tri prísady – bazalka, mozzarella a paradajka – predstavovali farby na talianskej vlajky. Príbeh tiež tvrdí, že Esposito pomenoval koláč po talianskej kráľovnej Markéte Savojskej (Margherita of Savoy). Paketa v blízkosti Pizzerie Brandi dnes označuje toto miesto za rodisko pizze Margherita. Odhalená bola v roku 1989, na 100. výročie tohto vynálezu.

S najväčšou pravdepodobnosťou je však príbeh fikciou. Pizza sa pravdepodobne skutočne podávala v Pizzerii Brandi, ale použitie týchto troch prísad bolo v Neapole už po celé desaťročia rozšírene a je to aj opísané v knihe z roku 1866. Názov “Margherita” mohol vzniknúť v Pizerri Brandi, ale niektoré zdroje tvrdia, že názov môže pochádzať aj z aranžovania plátkov mozzarelly, ako sú lístky sedmokrásky (v taliančine margherita).

Bez ohľadu na skutočnosť a presný pôvod, určite sem zájdi a vychutnaj si v Pizzerii Brandi kúsok pizza Margherita.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km