Vila Torlonia a bunker

Rímska šľachtická vila, si stále zachováva osobitý pôvab vďaka originalite svojej záhrady v anglickom štýle (jeden z mála príkladov v meste) a vďaka nečakane veľkému počtu budov a záhradného nábytku v areáli.

Približná doba čítania: [cas_citania]

Keďže sa Benito Mussolini usiloval stať talianskym Duce, teda vodcom, musel sa presťahovať zo svojho rodiska v severnom Taliansku do Ríma, kde mu bohatý obdivovateľ dovolil bývať v reprezentatívnej vile Torlonia stojacej v parku s rovnakým menom. Tu žil Mussolini aj s rodinou a stretával sa so svojimi stúpencami a podriadenými.

Vila Torlonia

Keď však Taliansko vstúpilo do druhej svetovej vojny, začal sa čoraz viac obávať spojeneckých náletov na Rím, prípadne aj naňho osobne. Preto dal v pivnici vily vybudovať protiletecký kryt, v ktorom by sa jeho rodina mohla počas leteckého bombardovania Ríma ukryť. Kryt sa neskôr rozrástol na skutočný betónový bunker spojený s domom podzemným tunelom. Predsa však Mussolini bunker nikdy nevyužil. V roku 1943 ho zosadili a zatkli, skôr než ho stihol dokončiť (Nacisti ho oslobodili, ale neskôr ho opäť zajali partizáni a v apríli 1945 bol popravený).

Vila Torlonia

Na vilu Torlonia nepadla ani jediná bomba a po oslobodení Ríma v roku 1944 sa do nej nasťahovalo vrchné veliteľstvo Spojencov, ktoré ju obývalo až do roku 1947. Neskôr ostala opustená a na podzemný bunker sa takmer zabudlo. V posledných rokoch však prešla rekonštrukciou a teraz slúži hlavne ako galéria umenia. Bunker sa obnovil a od roku 2014 sa doň dá dostať v rámci prehliadok pre verejnosť.

Vila Torlonia

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39