Skip to content

Burácajúce duny púšte Badain Jaran

Najvyššie stojace duny na Zemi tiež spievajú.

Približná doba čítania: 3 minúty

Púšť Badain Jaran je domovom najvyšších stacionárnych dún na Zemi. Dosahujú výšku viac ako 1 600 metrov a sú približne rovnako vysoké ako najvyššie budovy na svete. Táto oblasť má tiež spoločnú záhadnú vlastnosť s približne tromi desiatkami ďalších púští na celom svete. Známe ako spievajúce piesky, pískajúce piesky alebo hučiace duny, duny púšte Badain Jaran vydávajú prekvapivo veľa hluku.

Napriek tomu, že spievajúce piesky a burácajúce duny sú spoločnou vlastnosťou približne 35 púští a pláží na celom svete, mechanizmus, ktorý tento zvuk vydáva, stále nie je úplne objasnený. Predpokladá sa, že spievajúce piesky vznikajú, keď púštny vietor strháva vrchnú vrstvu piesku z vrstvy pod ňou. Predpokladá sa, že hluk vzniká vďaka elektrostatickému náboju, ktorý sa pri tejto činnosti vytvára. V malom meradle, napríklad na pláži, tento jav vytvára vysokofrekvenčný zvuk, ale v oveľa väčšom meradle môže vydávať nízkofrekvenčný hukot alebo dunenie a pri hodnote až 105 decibelov môže byť dosť hlasný.

Burácanie piesočnej duny sa prejavuje spustením lavíny zo záveternej strany veľkej duny. Výsledný nízkofrekvenčný burácajúci zvuk alebo hudba je hlasná a pripomína nízko letiace vrtuľové lietadlo. Zvuk je prekvapivo monotónny s jednou dominantnou počuteľnou frekvenciou. Je trvalý a môže pretrvávať až minútu po spustení, dokonca aj po tom, čo všetok viditeľný pohyb ustane. Pohybom ruky po suchom piesku búriacej duny sa rozrezáva vrchná vrstva a vzniká ďalší akustický jav, emisia grgania – pulzujúce, krátke výbuchy zvuku.

Hučiace duny sú tiché v zimnom období, keď sa v dunách udržiava vlhkosť zo zrážok. Vlastnosť burácania závisí od vlastností pieskových zrniek a môže sa vytvárať počas celého roka. V letnom období, keď väčšie duny vydávajú svoju hudbu, menšie duny v dunovom poli zostávajú tiché. To naznačuje, že pre vznik spievajúceho piesku sú rozhodujúce štrukturálne vlastnosti duny. Okrem toho, burácanie sa môže generovať len na svahoch s uhlom sklonu (30 stupňov) na záveternej strane duny; ten istý piesok na plytšej náveternej strane nemôže generovať hudbu.

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.797 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86

Blízke miesta do +/- 300km