Skip to content

Sadrové duny

Tieto žiarivé sadrovcové piesočné duny sú druhé najväčšie v Severnej Amerike.

Približná doba čítania: 2 minúty

V rezervácii Cuatrociénegas púštne vetry pomaly formujú tieto majestátne biele duny známe ako Dunas de Yeso. Sú to druhé najväčšie sadrové duny v Severnej Amerike. Piesok, ktorý tvorí duny, pochádza z obdobia kriedy, keď sa táto oblasť kedysi nachádzala na dne morského dna.

Biele duny, Nové Mexiko

Šesť skalnatých pohorí, ktoré obklopujú púštne údolie, je plných sadrovca. Keď prší, dažďová voda odnáša sadrovcové usadeniny z povrchu hôr do vodonosných vrstiev (podzemných pórovitých hornín), ktoré prostredníctvom prameňov napájajú bazény v tejto oblasti. Keď sa tieto plytké bazény vyparia, sadrovec sa objaví. Tieto nánosy sadrovca potom pomaly erodujú na jemné kryštáliky piesku, ktoré vietor roznáša a vytvárajú duny. Podobné plochy sadrovca môžete vidieť v národnom parku White Sands v Novom Mexiku.

Biele duny, Nové Mexiko

Vetry tu neustále menia púštnu krajinu. Prechádzka po týchto dunách je ako cesta späť v čase, keď táto púšť bola morským dnom prekypujúcim životom z kriedy. Vďaka obsahu čistého sadrovca je piesok veľmi biely, čo v slnečnom svetle vytvára nádherné západy slnka.

Biele duny, Nové Mexiko

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.36 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km