Skip to content

Burj Al Babas

Jedinými obyvateľmi tohto opusteného sídliska plného rovnakých hradov sú túlavé mačky a psy.

Približná doba čítania: 2 minúty

V kopcovitých lesoch severozápadného Turecka, v provincii Bolu, na polceste medzi Istanbulom a Ankarou, sa nachádza nadpozemský výjav: Burj Al Babas, najepickejšie mesto duchov na svete. Hneď vedľa historického mesta Mudurnu, ktoré je známe svojou 600-ročnou mešitou a tradičnými osmanskými domami, sa nachádzajú rady a rady vežičkových zámočkov. Jedinými obyvateľmi je niekoľko túlavých psov a mačiek.

Burj Al Babas je príkladom rozvoja, ktorý sa strašne zvrtol. Developerská spoločnosť Sarot Group z Dubaja dostala nápad postaviť v jednej z najkrajších častí Turecka, neďaleko Čierneho mora, 732 zámkov, nákupné a zábavné centrum a turecké kúpele. Výstavba sa začala v roku 2014 a podarilo sa im viac-menej dokončiť 583 hradov (za 200 miliónov dolárov), kým nastala hospodárska katastrofa. Projekt bol v roku 2019 zrušený.

Burj Al Babas Villa

Developeri tvrdia, že stále plánujú oživiť túto štvrť, ktorá sa stala samostatnou atrakciou. Obyvatelia Mudurnu sa však naďalej stavajú proti masívnej výstavbe “bieleho slona”. Čo sa stane s týmito rozprávkovými vilami, sa ešte len uvidí.

Turecko ponúka ďalšie miesta

Turecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.522 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km