Skip to content

Burke: Mesto duchov

Banícke mestečko, dnes už opustené, bolo postavené v tak úzkom kaňone, že železnica viedla priamo cez hotelovú halu. 

Približná doba čítania: 3 minúty

Burke v štáte Idaho nie je obyčajné mesto duchov. Jeho príbeh sa začína veľmi dobre: Banícke mesto vzniklo po objavení bohatých ložísk striebra a olova v roku 1884. Rozvíjajúce sa mesto sa však nachádzalo v pomerne úzkom kaňone, čoho výsledkom je úžasne kreatívna architektúra.

Mesto duchov

Kaňon Burke je dlhý a úzky, v najužšom mieste široký len 300 metrov. Je to zdanlivo nemožný priestor, do ktorého by sa zmestilo celé mesto, a predsa sa to podarilo. Železničné trate aj cesta pre vozidlá sa delili o hlavnú ulicu, takže autá a kočiare museli zastaviť, keď okolo prechádzal vlak. Ešte zvláštnejšie je, že železnica bola postavená priamo cez vestibul miestneho hotela.

Hotel Tiger bol postavený v roku 1896 a nachádzal sa na hlavnej ulici a pri potoku, ktorý pretekal kaňonom. Keď sa železnica v roku 1906 rozšírila, nedostatok miesta ju prinútil viesť priamo cez hotel. Ponad koľaje prechádzal krytý chodník spájajúci obe strany budovy a cez tunel v hoteli prechádzalo každý deň päť vagónov Severnej pacifickej železnice.

Podobne ako mnohé banské mestá na Starom západe, aj Burke začalo začiatkom 20. storočia upadať a bane sa začali zatvárať. V roku 1990 v meste údajne zostalo len 15 obyvateľov. Posledná z baní bola zatvorená v roku 1991 a o niekoľko rokov v Burke nezostal nikto.

Niektoré staré budovy zničil požiar, záplavy alebo čas, vrátane nezvyčajného hotela Tiger, ktorý bol zatvorený v roku 1954. Ale rozpadávajúce sa zvyšky mnohých stavieb, opustené banské zariadenia a opustené artefakty možno stále vidieť v okolí mesta. Cez mesto vedie zvlnená železničná trať posiata starým obrovským náradím a nachádza sa tu neoznačený, neznámy cintorín s väčšinou zničených náhrobných kameňov. Môžete si tu pozrieť aj pozostatky jedinečnej architektúry mesta, napríklad jaskynné otvory vytesané do úbočia kopcov, kde si niekdajší obyvatelia tejto nepravdepodobnej dediny postavili svoje domovy.

Mesto duchov

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.089 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km