Skip to content

Múzeum otáčavých väzníc

Na jar roku 1881 si dvaja rodáci z Indianapolis, architekt William H. Brown a majiteľ zlievarne Benjamin F. Haugh nechali patentovať dômyselný vynález: väznica s otáčavými celami.

Ich návrh zahŕňal cylindrickú budovu s dvojitým stenami a stredovým stĺpom, ktorý slúžil ako opora a zároveň otvor na potrubie vedúce k jednotlivým toaletám. V každej budove bolo 8 trojuholníkových ciel, ale celá stavba mala len jediný vchod. Keď začal dozorca točiť kľukou, cely sa s väzňami začali točiť ako kolotoč a to zmiatlo ich orientáciu.

Vynález Browna a Haugha sa rýchlo uchytil. V roku 1882 bola v Crawfordsville v Indiane otvorená prvá väznica so 16 celami Montgomery County Rotary Jail, slovensky “Otáčavá väznica Montogomery County”. Ďalšie štáty na Stredozápade si ju nechali taktiež postaviť, v roku 1885 bolo otvorené väzenie v Pottawattamie County v Iowe, ktorému sa hovorilo “väznica s klietkami na škrečkov”. V roku 1889 bolo otvorené ďalšie jednoposchodové otáčavé väzenie v Gallatin v Missouri. V USA bolo postavených celkom 18 otáčavých väzníc, väčšina z nich na Stredozápade.

Brownov a Haughov neobvyklý, takmer až výstredný návrh však, bohužiaľ, nebol bezchybný. Medzi najväčšie zádrhy patrilo to, že pokiaľ väzeň stál s rukami opretými o mreže na prednej strane cely, bola dosť veľká šanca, že mu ich mechanizmus rozdrtí. V budove bol nedostatok svetla, mizerné odvetrávanie a poruchy mechanizmu mohli významne narušiť chod väznice. V prípade požiaru by väzni, ktorých cela nebola priamo oproti vstupným dverám, najskôr uhoreli.

Kvôli týmto problémom sa v mnohých väzniciach otočný mechanizmus v 30. rokoch 20. storočia prestal používať. Po desiatkach rokoch služby ako klasické väznice bolo väzenie v Montgomery County v roku 1973 vyradené z prevádzky. Väznica v Pottawattamie County fungovala len do roku 1969 a tá v Gallatin do roku 1975. Vo všetkých boli zriadené múzeum, ale len to v Montgomery County sa dodnes točí.

225 N Washington St, Crawfordsville, IN 47933, USA
40.0441348,-86.9017329
Stiahni si KML súbor
Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.13 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1