Skip to content

Múzeum otáčavých väzníc

Prvé točiace sa väzenie postavené v Spojených Štátoch. A je jediné, ktoré sa do dnešných dní točí.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na jar roku 1881 si dvaja rodáci z Indianapolis, architekt William H. Brown a majiteľ zlievarne Benjamin F. Haugh nechali patentovať dômyselný vynález: väznica s otáčavými celami.

Ich návrh zahŕňal cylindrickú budovu s dvojitým stenami a stredovým stĺpom, ktorý slúžil ako opora a zároveň otvor na potrubie vedúce k jednotlivým toaletám. V každej budove bolo 8 trojuholníkových ciel, ale celá stavba mala len jediný vchod. Keď začal dozorca točiť kľukou, cely sa s väzňami začali točiť ako kolotoč a to zmiatlo ich orientáciu.

Vynález Browna a Haugha sa rýchlo uchytil. V roku 1882 bola v Crawfordsville v Indiane otvorená prvá väznica so 16 celami Montgomery County Rotary Jail, slovensky “Otáčavá väznica Montogomery County”. Ďalšie štáty na Stredozápade si ju nechali taktiež postaviť, v roku 1885 bolo otvorené väzenie v Pottawattamie County v Iowe, ktorému sa hovorilo “väznica s klietkami na škrečkov”. V roku 1889 bolo otvorené ďalšie jednoposchodové otáčavé väzenie v Gallatin v Missouri. V USA bolo postavených celkom 18 otáčavých väzníc, väčšina z nich na Stredozápade.

Brownov a Haughov neobvyklý, takmer až výstredný návrh však, bohužiaľ, nebol bezchybný. Medzi najväčšie zádrhy patrilo to, že pokiaľ väzeň stál s rukami opretými o mreže na prednej strane cely, bola dosť veľká šanca, že mu ich mechanizmus rozdrtí. V budove bol nedostatok svetla, mizerné odvetrávanie a poruchy mechanizmu mohli významne narušiť chod väznice. V prípade požiaru by väzni, ktorých cela nebola priamo oproti vstupným dverám, najskôr uhoreli.

Kvôli týmto problémom sa v mnohých väzniciach otočný mechanizmus v 30. rokoch 20. storočia prestal používať. Po desiatkach rokoch služby ako klasické väznice bolo väzenie v Montgomery County v roku 1973 vyradené z prevádzky. Väznica v Pottawattamie County fungovala len do roku 1969 a tá v Gallatin do roku 1975. Vo všetkých boli zriadené múzeum, ale len to v Montgomery County sa dodnes točí.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.065 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km